Článek
Oblast střeží dvě stovky policistů. Policie uzavřela postižené obce pro civilní auta už ve čtvrtek večer.
„Nyní tam mohou obyvatelé a jejich příbuzní, aby odtud mohli evakuovat své blízké, a složky záchranného integrovaného systému,“ popsal v pátek Právu ředitel krajské jihomoravské policie Leoš Tržil. Po jakou dobu bude omezení trvat, si netroufl předjímat.
„Určitě to nebude krátká doba. Uvidíme podle toho, jak se budou vyvíjet záchranné a likvidační práce. Zatím je předčasné bavit se o termínech,“ řekl Tržil. Šéf krajské policie apeloval na řidiče, aby se oblasti vyhnuli.
FOTO: Mikulčice a Lužice den poté. Lidé začali uklízet
„Kontrolujeme vjezdy a apelujeme, aby tam jezdili pouze obyvatelé a nikdo jiný, kdo tam nemá co dělat. Situace se stále vyvíjí a například na dobrovolníky řada teprve přijde,“ vysvětlil Tržil.
Pomáhat se sjíždějí rodina i přátelé. Neřeší se, čí je opravovaná střecha
„Ještě jednou prosím, nejezděte na místo. Domy musí prohlédnout statici a IZS. Mnoho z nich je poškozených tak, že se budou muset demolovat. Ať se nestane další neštěstí při odklízení. Počkejte. Vaši pomoc ještě budeme potřebovat,“ žádal na Twitteru jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).
Neprůjezdná D2 komplikovala situaci
Práci IZS v pátek navíc komplikovaly problémy na dálnici D2. „Provoz se kompletně zastavil z důvodu popadaných vodičů energie. Ty komplikace jsou navíc na hlavním tahu v blízkosti zasažených obcí, což ztěžuje příjezd zejména hasičské techniky,“ popsal v pátek Grolich.
Provozovateli energetické přenosové soustavy ČEPS se podařilo odklidit spadlé vodiče po tornádu v pátek odpoledne a dálnice byla zprovozněna před 14. hodinou. Kromě řešení dopravních problémů v oblasti měla policie na starosti zajištění bezpečnosti.
Dálnice D2 nefunguje, tornádo zastavilo dopravu
Hned po katastrofě se ve čtvrtek večer do zasažených míst začali sjíždět všichni dostupní policisté z okolí i speciální pořádková hlídka a do postižené oblasti byly povolány i dvě stovky policistů z celé republiky.
Celkem jich v jednu chvíli zasahovalo nejvíc šest set. V pátek přes den se už jejich počet snížil.
„Máme tam přes 200 policistů ve dne, přičemž počítáme i s případným navýšením. V noci budou ty počty víceméně obdobné s ohledem na situaci a potřebu,“ uvedl krajský šéf policie Tržil.
„Poskytujeme také intervenční péči našich psychologů,“ doplnil. Policisté rovněž budou střežit postižené lokality, kde hrozí zřícení budov.
Byl to apokalyptický zážitek, řekl ředitel nemocnice v Hodoníně
„Po dohodě s hasiči pak vůbec nebude umožněn vstup do označených objektů,“ uvedl Tržil. Přítomnost policistů je nutná i kvůli zabránění případnému rozkrádání majetku. Zatím však policie podle Tržila takové případy nezaznamenala.
Policejní sbor nasadil v oblasti několik dronů, které policii a krizovým štábům poskytují aktuální obrázek situace.