Hlavní obsah

Obce si polepší z daní o šest procent, kraje o 10. Platit si mají školníky a kuchařky

3:51
3:51

Poslechněte si tento článek

Od podzimu si obce na daňových výnosech polepší v průměru o šest procent, v případě krajských úřadů to bude o 10 procent. Z navýšeného rozpočtového určení daní (RUD) si mají ve školách, které zřizují, zajistit financování provozních zaměstnanců škol a jejich další neinvestiční výdaje, kam se řadí třeba pomůcky, učebnice, IT technika. O detailech reformy informoval ve čtvrtek ministr školství Mikuláš Bek (STAN).

Foto: Petr Hloušek, Novinky

Ministr školství Mikuláš Bek

Článek

Dohromady se jedná o 11 miliard korun, které stát přepošle samosprávám. Ty je budou rozdělovat na platy školníků, kuchařek, uklízeček, hospodářek či správců IT a na pomůcky od nového školního roku. Vláda chce takto posílit také síť mateřských škol a přimět menší obce ke zřizování svazkových škol, což by mělo rovněž ušetřit na provozních nákladech.

„Chceme to postavit na férových základech. Dosavadní systém zhodnocoval stejnou vahou počet dětí, ať už chodily do mateřské, základní, či speciální školy,“ uvedl Bek.

Propočet RUD pro obce vychází z jejich rozlohy, počtu obyvatel či počtu dětí. Nový systém více zohledňuje počet dětí.

Školníky a pomůcky budou platit obce, posvětila vláda

Domácí

„Vnášíme i několik politických intencí, kdy chceme zřizovatele motivovat k určitým cílům. Systém dává bonus obcím, pokud zřizují mateřskou školu. Dostupnost školek je velký problém v některých regionech. Také výrazně podpoříme nejmenší zřizovatele, kteří mají jen mateřskou školu nebo jednotřídku. Chceme, aby předškolní a děti prvního stupně byly co nejblíž k domovu,“ řekl Bek s tím, že koncem roku 2025 a v roce 2026 budou mít navýšenou podporu obce se školami s méně než stovkou dětí.

Zároveň má systém přimět menší obce s malými školami domlouvat se s okolními starosty na zřízení svazkových škol, které mohou sdílet mnohé služby včetně pedagogické práce.

Odbory nevěří

Více peněz by také mělo plynout na děti v mateřinkách, speciálních třídách či na internátech. Nejvyšší koeficient má napomoci dětským domovům, kde se podle Beka dosud nezohledňovalo, že provozní zaměstnanci tam působí i o víkendech. Zvýhodněné financování budou mít svazkové školy a nově budou obce dostávat peníze i na provoz základních uměleckých škol a středisek volného času.

Konkrétní propočty, na kolik si jednotlivé obce přijdou, zveřejnilo ministerstvo na svých stránkách.

V příštím roce by mělo zřizovatelům plynout prostřednictvím zvýšeného RUD celkem 32,4 miliardy korun. Podle propočtů ministerstva to znamená, že zřizovatelé dostanou o tři procenta více, než by jim ministerstvo financí připisovalo.

Ministerstvo jde proti vlastním záměrům, doplatí na to slabší žáci a talenty

Věda a školy

I letošní navýšení pro poslední čtyři měsíce roku je údajně štědřejší. Na nepedagogy by prý stačilo 10 miliard, na pomůcky půl miliardy a další půlmiliarda má být navíc.

Návrh už ovšem narazil na odpor odborů, části hejtmanů, Sdružení místních samospráv a Svazu měst a obcí.

„Chápu nervozitu. Věřím, že pohled na konkrétní čísla naprostou většinu aktérů uklidní,“ prohlásil Bek.

Odbory ale zůstávají v pohotovosti. „Pořád je zásadní, že to jsou peníze nezamašličkované, takže do škol dojít nemusí. A jak to bude v dalších letech a jak to bude se soukromými školami, o tom už se nemluví,“ řekla místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová.

Obce a kraje se bouří. Bojí se, že školníky a kuchařky neutáhnou

Domácí

Vládo, neházej školníky a kuchařky přes palubu, burcují odbory

Domácí

Související články

Výběr článků

Načítám