Hlavní obsah

Obce krátí osvětlení, chtějí investovat do solárů i kotlů

Ačkoliv mnohá města a obce ještě nemají vyjednaného dodavatele energií na příští rok, tak bez dodávek nezůstanou. Často to ale bude za násobně vyšší cenu. Už kvůli tomu začaly šetřit, typicky tak, že omezují veřejné osvětlení nebo provoz sportovišť. Z investic pak dávají přednost těm, které ušetří energie.

Foto: ČTK, Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

„Plánujeme úspory na veřejném osvětlení. To znamená pozdější zapínání a dřívější vypínání, počítá se každá minuta,“ řekla Právu mluvčí Městského úřadu Šumperk Soňa Singerová.

Město také chystá skromnější vánoční osvětlení a šetří i u vytápění přímo na úřadě. Rozpočet investic vedení v těchto dnech teprve dokončuje, ale obecně dává prioritu investicím do úspor tzv. chytrých technologií a vytipovává vhodné střechy pro fotovoltaiku. Naopak jiné investice se zřejmě omezí.

Šumperk má na příští rok nakoupené energie za spotové, tedy okamžité ceny, které se denně mění.

Český reaktor vyrábí plyn z odpadů. Produkce je bez emisí

Ekonomika

To sice komplikuje plánování, nicméně je jistota horní hranice na úrovni vládního stropu 6 Kč včetně DPH za kilowatthodinu elektřiny a 3 Kč u plynu. Ovšem pokud ceny momentálně klesnou, město bude kupovat energii levněji.

Za spotové ceny má nasmlouvané energie i obec Holubice u Brna, potvrdil Právu starosta Jiří Horňák. „Momentálně je to nejlepší varianta. Shora nám radí počkat se změnou do jara či do září, pak se prý bude vědět, kam se ceny pohnout,“ uvedl.

Holubice nejenže upravily časy veřejného osvětlení, ale také si objednaly analýzu, jak se vyplatí osvětlení modernizovat.

V nejhorším pomohou DPI

„Do energetiky naopak budeme muset víc investovat, abychom tu dobu ustáli a pomohli občanům. Možná si na to budeme muset půjčit, ale to se nám brzy vrátí,“ dodal Horňák.

Počítá s fotovoltaikou či instalací kotlů na dřevní štěpku. Osvětlení omezují i jinde. „Nyní jsem v Ostravě a je vidět, že se rozsvěcí později,“ sdělila Právu ředitelka Svazu měst a obcí Radka Vladyková. „Má to ovšem rizika, protože to sníží bezpečnost v ulicích,“ dodala.

Řada měst a obcí podle ní zavírá sportoviště, protože nemohou tak výrazné zdražení energií promítnout do poplatků například dětem trénujícím hokej.

Obyvatelé Pardubic si kvůli úsporám letos nezabruslí na otevřeném venkovním kluzišti. V Karlových Varech se zase chystají omezit provoz saun u městského bazénu. I v těchto městech chystají rozsáhlejší úpravy systémů vytápění, instalaci kotlů na biomasu a podobně.

Pár drobných změn ušetří v domě na spotřebě až desítky tisíc korun

Finance

Svaz před pár dny vyzval obce, které ještě nemají dodavatele energií, aby je urychleně oslovily a smlouvy uzavřely do poloviny prosince. Ještě nedávno jich bylo několik set. Dodavatele sice poptávaly, ale často nepřišla žádná nabídka.

Vláda proto schválila tzv. kontraktační povinnost. Ta umožní, aby subjekty, na které se vztahuje cenový strop, ale nedaří se jim poptat dodavatele, měly právo na to, aby jim dodávky nabídl dodavatel poslední instance (DPI).

Stát dříve počítal, že energie pro veřejný sektor bude zajišťovat státní obchodník s energiemi, ale pak zvolil jiný model.

Obce i kraje a jejich podřízené organizace tak nyní vedle malých a středních firem získaly jistotu, že nezůstanou po Novém roce bez dodávek. Podle Vladykové to pomohlo a už se uzavírá velké množství smluv.

U elektřiny jsou DPI společnosti ČEZ Prodej, E.ON Energie a Pražská energetika, u plynu to jsou innogy Energie, E.ON Energie a Pražská plynárenská.

Obce na rozdíl od spotřebitelů nemusejí opouštět režim DPI do půl roku. Od dodavatele DPI budou moci odebírat energie po dobu zastropování cen, tedy celý příští rok. Experti míní, že zastropování bude nutné i přes rok 2024.

Soláry jdou na dračku. Na instalaci se čeká měsíce

Domácí

Výběr článků

Načítám