Článek
„Občanky se s oblibou kradou v pátek, to mají pro zloděje a podvodníky větší cenu. Policie sice odcizení či ztrátu dokladu sepíše na služebně, ale o víkendu se databáze neaktualizuje. I o víkendu se ovšem poskytují spotřebitelské půjčky, kupuje se zboží na úvěr. Takže je snadnější vzít si půjčku na jméno a adresu nic netušícího člověka, jenž o občanku přišel v pátek, protože zjistit se to může nejdříve v pondělí,“ řekl Právu Jiří Rajl, ředitel bankovního a nebankovního registru klientských informací CRIF.
Ví, o čem mluví. CRIF totiž soustřeďuje úvěrová data o všech klientech, fyzických osob, všech bank a většiny nebankovních úvěrových firem u nás.
Analytici CRIF odhadují, že počet podvodů s ukradenými doklady a zneužitými osobními identitami, získanými pokoutně například z nejrůznějších smluv, bude ve skutečnosti vyšší než 1300 případů podvodů ročně, které v souvislosti se zneužitými doklady a osobními údaji policie řeší.
Občanky mizely ze skříněk v klubu
Jednu z největších skupin podvodníků zaměřenou na doklady se policii podařilo zmapovat na Ústecku. Občanky kradli ze skříněk ve sportovním klubu a ve veřejném bazénu, a pak na ně kupovali mobily na úvěr.
Někde jim ho nedali, protože úplně neseděla fotografie, ale překvapivě často uspěli, mimo jiné i o víkendech.
Celkem si devítičlenná skupina pachatelů od sedmnácti do třiadvaceti let přišla za čtvrt roku na 350 tisíc korun, než je teplická policie loni začala stíhat. Na svobodě.
Okradl o občanku vlastní matku
Jeden z mladistvých z této partičky dokonce neváhal o občanku okrást svou matku. To zase naopak matka jedné ze spolupachatelek se do věci namočila, když byla podobná jedné z žen, jíž banda ukradla občanku, a tak si na její jméno zažádala o úvěr na nákup zboží za šedesát tisíc.
Hlavním pachatelům hrozí až osm let vězení za trestné činy úvěrového podvodu, krádeže a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.
Občanky se mnohdy kradou i mezi rodinnými příslušníky. K tomu, aby někdo z někoho udělal dlužníka, ale nepotřebuje ani občanku.
Děje se to například u prodejců půjček a pojistek, z nichž někteří v honbě za provizemi zneužijí osobní data získaná například z jiné podnikatelské činnosti, zfalšují podpisy a kasírují odměny na mrtvé duše. Takto dokážou dostat do dluhů, kdy jsou po nic netušících lidech vymáhány splátky, celé rodiny.