Článek
Babiš ve svém pořadu na sociální síti Facebook uvedl, že o hladině protilátek proti covidu-19 bude zpracována klinická studie v Moravskoslezském a v Ústeckém kraji. Má se také konat odborný kulatý stůl, který má moderovat.
„Musíme do konce srpna rozhodnout, jak to bude s přeočkováním a jak to bude s uznáváním nebo neuznáváním protilátek. Zatím to má jenom Rakousko,” řekl Babiš. Experti se podle něj neshodují.
Německo bude očkovat třetí dávkou a podpoří vakcinaci dětí
„Studie naznačují, že u starších osob, které byly očkovány před pěti, šesti měsíci, dochází k významnému poklesu hladiny protilátek,” podotkl k případné možnosti naočkovat seniory třetí posilovací dávkou.
Na očkování čeká podle předsedy vlády čeká 673 496 lidí, z toho 43 354 na první termín. K sobotnímu večeru bylo v Česku aplikováno podle statistik 10 652 947 dávek vakcíny, ukončené očkování má téměř 5,07 milionu lidí. Babiš propagoval k očkování místa bez registrace, kterých je nyní podle něho 88.
Protilátky by mohly motivovat k očkování, míní Babiš
Ministerský předseda také uvedl, že pokud by padlo rozhodnutí k uznávání protilátek, někteří lidé by mohli získat motivaci nechat se očkovat, pokud by zjistili, že mají protilátek málo.
Doufám, že mám covid. Radši protilátky než vakcínu, řekl Brit a zemřel
Náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková novinářům koncem července řekla, že odborníci uznávat protilátky na covid-19 jako prokázání bezinfekčnosti nedoporučují.
Člověk, který má protilátky, podle nich může onemocnět. Naopak negativní test na protilátky podle nich neznamená, že se člověk nedokáže před infekcí covidem chránit.
Podle předsedy vakcinologické společnosti Romana Chlíbka protilátky také nejsou důvodem, proč by se člověk neměl nechat očkovat. Po očkování podle něj klesají hodnoty protilátek pomaleji než po prodělání nemoci.