Hlavní obsah

O post šéfa pražských vrchních žalobců mají zájem dva uchazeči

3:48
3:48

Poslechněte si tento článek

Dva muži mají zájem nahradit ve funkci pražskou vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou, která se od dubna stane nejvyšší žalobkyní. Podle zjištění Novinek jde o dosavadního náměstka Bradáčové Zdeňka Štěpánka a o pražského advokáta Václava Voříška. Oba přihlášku do výběrového řízení redakci v pondělí potvrdili.

Foto: Lukáš Silný, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Výběrové řízení na šéfa Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ) vyhlásil končící nejvyšší žalobce Igor Stříž, protože Lenku Bradáčovou, která VSZ vede od roku 2012, v lednu schválila vláda jako novou nejvyšší státní zástupkyni. Od dubna nahradí právě Stříže, jenž na svou funkci rezignoval a po čtyřech desítkách let odchází do advokacie.

Mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství v Brně Petr Malý v pondělí oznámil, že se do soutěže přihlásili dva zájemci, jména však nesdělil.

Současný náměstek VSZ a dlouholetý žalobce Zdeněk Štěpánek a advokát Václav Voříšek Novinkám svůj zájem potvrdili.

Odcházející šéf žalobců Stříž: Už to byla rutina, nejde to dělat na půl plynu

Domácí

„Přihlásil jsem se do výběrového řízení. Na VSZ jsem šest let, víceméně na vedoucích pozicích. Tři roky jsem dělal ředitele odboru hospodářské a závažné finanční kriminality, tři roky pak náměstka vrchní státní zástupkyni Bradáčové, takže když se ten post uvolnil, bylo pro mě přirozené a logické se přihlásit do výběrového řízení,“ řekl v pondělí Novinkám Štěpánek, který začal kariéru v roce 2005 na Okresním státním zastupitelství v Havlíčkově Brodě.

„Potvrzuji, že jsem se přihlásil do výběrového řízení. Jsem nicméně překvapen, že se přihlásily pouze dvě osoby, má to podle mě určitou vypovídací hodnotu o stavu státního zastupitelství,“ uvedl advokát Voříšek.

Přihlášky bylo možné podat do 22. února a učinil tak skutečně jen on a Štěpánek.

„Je mi známo, že převládá názor, že vedoucím státním zástupcem by měl být pouze státní zástupce s praxí v nějaké délce. Já si ale myslím, že to je zbytečné kritérium, které znemožňuje, aby se na státní zastupitelství dostal někdo nezatížený mnohaletou prací v soustavě, tedy člověk, který by přišel s novými nápady a nebyl svázán s dosavadními vztahy v rámci státního zastupitelství,“ přiblížil svou motivaci Voříšek.

Bradáčová by si přála kontinuitu

Končící vrchní státní zástupkyně Bradáčová v rozhovoru pro Novinky sdělila, že jména uchazečů zná, o koho jde, ale říci nechtěla. „Ta jména mi nejvyšší státní zástupce sdělil, ale je to jím vyhlášené výběrové řízení, takže je plně na něm, aby je případně uvedl,“ podotkla.

Současně ale doplnila, že by byla ráda, kdyby ve vedení úřadu byla zachována kontinuita. „Představu mám docela jasnou, ale nebudu vám ji teď před konáním výběrového řízení sdělovat. Myslím si, že každý šéf, který odchází a má zájem na tom, aby úřad dále fungoval, by měl mít nějakou představu. Byla bych ráda, aby byla zachována kontinuita ve vedení úřadu, ale s každým novým šéfem mají přicházet nové myšlenky, nápady a inovace, a to bych od toho člověka očekávala,“ přiblížila.

„Pro mě by bylo logické, aby to byl někdo z kariérních státních zástupců zdejšího úřadu,“ reagovala na přímý dotaz, zda slovy o kontinuitě naznačuje, že by si osobně přála svého náměstka Štěpánka.

Bradáčová chce zúžit státní zastupitelství na tři stupně

Domácí

Výběr článků

Načítám