Článek
"Zahraničněpolitická situace a záležitosti kolem volby prezidenta nedávají k politickým jednáním vhodný prostor," řekl podle ČTK Tvrdík. K jaké variantě ochrany vzdušného prostoru se armáda kloní, ale nenaznačil.
Projekt společné ochrany vzdušného prostoru Česka a Slovenska Společné nebe na začátku prosince loňského roku dohodli v Bratislavě premiéři Vladimír Špidla a Mikuláš Dzurinda. Byla založena expertní skupina, která má vypracovat konkrétní podobu projektu.
Ve hře je i varianta, kdy nebe nad Českem budou hlídat stíhačky některého spojence v NATO. Vzdušný prostor ČR při listopadovém summitu NATO v Praze střežily americké letouny F-15 a F-16. Parlament ČR musel narychlo přijmout zákon o posílení vzdušného prostoru.
Plány na nákup 24 gripenů britsko-švédského konsorcia BAe Systems vláda ČR kvůli financování povodňových škod definitivně zamítla. O pořízení nových stíhaček však nadále uvažuje. Hovoří se buď o koupi menšího počtu strojů - dvanácti až čtrnácti, nebo o pronájmu starších letadel.
České ministerstvo obrany posléze vyzvalo USA, Francii, Velkou Británii, Švédsko, SRN, Kanadu a Turecko, aby případně předložily své nabídky. Tvrdík předpokládá, že bude v tomto roce vypsán nový tendr. Favority jsou vedle Gripenu i americké stíhačky F-16 a F/A-18 firem Lockheed Martin a McDonnell-Douglas/Boeing.