Článek
Výrobců kolových obrněnců je celá řada. K favoritům případného tendru patří především vylepšené pandury v nové verzi Evo II, které nabízí česká firma Tatra Defense Vehicle z konsorcia Czechoslovak Group. Finská společnost Patria ve spolupráci s českou firmou STV Group nabízí modernizovanou osmikolku AMV XP.
V prvním případě jde o vývoj, který zatím nemá funkční prototyp, leč se již staví a v případě stroje z Finska jde o rozšířenou platformu, kterou si objednalo například Slovensko a osvědčuje se v bojích na Ukrajině.
Výroba v Česku a zapojení tuzemských firem
Obě firmy slibují široké zapojení domácího obranného průmyslu.
„Pokud by se pro pořízení vozidla Pandur EVO II česká armáda rozhodla, je jeho výhodou výroba v Česku, a to jak podvozkové části, tak věže, jejíž výroba je plně přenesena od zahraničního partnera do Česka. Tím je zajištěna nejvyšší možná míra podílu domácího průmyslu včetně pozitivních efektů zakázek pro českou ekonomiku a zároveň nejvyšší možná úroveň bezpečnosti dodávek této techniky po celou dobu životního cyklu,“ řekl mluvčí Tatry Andrej Čírtek.
Armáda už nechce pandury a hledá náhradu
Finové také slibují zapojení tuzemských firem.
„Patria se vždy snaží vyjít vstříc požadavkům zákazníků, a to ve spolupráci průmyslu zemí, kam naši techniku dodáváme. V tom máme bohaté zkušenosti. Nabízíme rozsáhlou průmyslovou spolupráci a co nejširší zapojení českého obranného průmyslu. Role místního průmyslu je pro nás důležitá i s ohledem na celý životní cyklus a zajištění maximální podpory uživatelů,“ představil své záměry Hugo Vanbockryck, víceprezident Patrie.
Zkušenosti z Ukrajiny
Česká armáda má v současnosti 107 pandurů, které jsou ale s ohledem na své stáří neperspektivní k modernizaci. Ukrajinské bojiště ukazuje na potřebu výrazně lepší balistické ochrany a také ochrany proti elektronickému a kybernetickému boji.
„Mezi nové požadavky patří například vyšší úroveň autonomních ochranných systémů, které jsou schopné čelit jak kinetickému, tak nekinetickému působení protivníka například v podobě útočných dronů,“ vysvětlila mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.
„Resort obrany provádí analýzu budoucích potřeb kolových obrněných vozidel, která zohledňuje vývoj bezpečnostního prostředí i operačních požadavků,“ řekla Novinkám mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánková.
Do mnohamiliardového tendru mohou zasáhnout i další firmy, například European Land Systems, ta nabízí vozidla Piranha nebo Stryker, a německá firma Rheinmetall a KNDS s obrněncem Boxer. Firmy ovšem na otázky Novinek k zapojení domácího průmyslu neodpověděly.