Článek
Evropské volby se konají 7. a 8. června a Češi si budou volit 21 zástupců.
Registrováno bylo celkem 19 samostatně kandidujících stran a hnutí a 11 koalic. Mezi nimi jsou všechny parlamentní subjekty, jedinými, kdo kandidují samostatně, jsou opoziční hnutí ANO a vládní Piráti. ODS, TOP 09 a KDU-ČSL pokračují i v eurovolbách v koalici Spolu, hnutí STAN se spojilo s SLK a opoziční SPD kandiduje společně s neparlamentní Trikolórou.
Nejviditelnější české strany personálně sází na předních příčkách primárně na současné či bývalé europoslance, poslance nebo významné osobnosti. Koalici Spolu vede europoslanec Alexandr Vondra (ODS), Starostové si za jedničku zvolili ekonomku a neúspěšnou prezidentskou kandidátku Danuši Nerudovou, lídrem Pirátů je europoslanec Marcel Kolaja, hnutí ANO sází na poslankyni a někdejší ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou a koalice SPD a Trikolóry na bývalého europoslance Petra Macha.
PŘEHLEDNĚ: Kdo bude kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu
Mimoparlamentní Sociální demokraté (SOCDEM) si do čela evropské kandidátky zvolili svého místopředsedu a bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, KSČM usilující o křesla v koalici pod názvem Stačilo! pak vede předsedkyně komunistů a europoslankyně Kateřina Konečná. Hnutí PRO Jindřicha Rajchla vede muž zmíněný v názvu hnutí a koalici sdružení Přísaha a Motoristů někdejší automobilový závodník Filip Turek.
Do záře reflektorů by se ale také rád vrátil bývalý český premiér Jiří Paroubek, který se před časem stal předsedou České suverenity sociální demokracie – se zkratkou ČSSD – a nyní ji vede do eurovoleb.
Na seznam všech registrovaných subjektů se můžete podívat zde.
V minulých evropských volbách před pěti lety bylo registrováno 39 uskupení, nebylo ale tolik koalic, tehdy byl jejich počet zhruba poloviční oproti současnosti.
Odmítnuta byla jediná kandidátka, a to Moravského zemského hnutí, protože byla podána pozdě, tedy po zákonné lhůtě. Vnitro neškrtlo žádného kandidáta.