Článek
Zánik tamější barokní památky si v pátek město připomene. Akce se zúčastní i Jitka Hladíková. Tehdy jí bylo pětadvacet a na náměstí vyrazila s otcem, jenž amatérsky fotil. „Jindy jsme si spolu povídali, ale tenkrát ne. U kostela už postávaly hloučky. Ani tam nikdo moc nemluvil. Bylo nám smutno,“ popsala Právu, jaká byla tehdy atmosféra.
Osud stavby zpečetil městský národní výbor. Ten ve své žádosti už v roce 1963 uvedl, že památka je v dezolátním stavu, ohrožuje bezpečnost občanů a ruší estetický vzhled náměstí. „Ve skutečnosti šlo o čistě ideologické důvody,“ zdůraznil plzeňský architekt Jan Soukup, který se dlouhodobě angažuje v ochraně církevních památek.
Podle Hladíkové se o zničení kostela několik let ve městě šuškalo. „Církev se všemožně snažila, aby tomu zabránila, ale bohužel se jí to nepodařilo,“ zalitovala pamětnice. Doplnila, že v té době se v duchovních prostorách konaly především pohřby. „Ačkoli bylo potřeba je opravit, rozhodně nebyly v dezolátním stavu,“ podotkla.
V očích měli slzy
Na páteční vzpomínkové akci představí fotografie svého otce. Kdykoliv se na snímky podívá, vrací se zpátky v čase. „Přesně si vybavuji, jak střelmistr kontroluje nálože ve stěnách. Když kostel vyhodili do povětří, náměstí zahalila oblaka prachu. Hasiči pak hned začali trosky kropit. Po chvilce jsem se rozhlédla po ostatních. Hodně z nich mělo v očích slzy,“ vyprávěla.
Lidé se potom většinou v tichosti rozešli domů. A zbytky kostela skončily v rokli u nedalekého Lesního divadla. Mobiliář dostaly okolní památky. Třeba oltář je ve druhém nýrském chrámu, který je zasvěcený svatému Tomáši. Mimochodem národní výbor tehdy argumentoval tím, že chce na místě vybudovat park. Dnes je tam pouze parkoviště. „Rádi bychom náměstí, kde byly zbourány i historické domy, proměnili,“ potvrdila místostarostka Eva Denková (Volba pro Nýrsko a spádové obce). Doplnila, že o přesné podobě se teprve diskutuje.
Vzpomínková akce začíná v pátek v 16 hodin, její součástí je výstava dobových fotografií. O dvě hodiny později se v chrámu svatého Tomáše koná mše, kterou slouží plzeňský biskup. Večer zakončí přednáška historika umění Jana Royta.