Článek
Ministerstvo spravedlnosti navrhuje v novele zcela nový trestný čin nazvaný činnost pro cizí moc. „Reaguje se tím na nedostatky ve vztahu k už existujícímu trestnému činu vyzvědačství,“ popsal náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák (STAN).
Vyzvědačství se totiž týká jen shromažďování a předávání utajovaných informací. Nový trestný čin má zasáhnout i lidi, kteří vyzvídají a posílají dál i neutajované, ale důležité informace, a tím škodí české bezpečnosti.
Trestem za činnost pro cizí moc má být roční až pětileté vězení, v případě značného obohacení až osmileté, pokud pachatel způsobí značnou škodu, může dostat trest až dvanáctiletý. Zároveň bude možné potrestat lidi, kteří na českém území někoho sledují zpravodajskými prostředky.
Vláda schválila rozsáhlou novelu trestního zákoníku
„Je to pro nás naprosto zásadní, nikoliv pro samu podstatu práce zpravodajské služby, ale pro následnou činnost policejních orgánů. Ty dostanou významný nástroj ke zvýšení bezpečnosti českých občanů,“ uvedl mluvčí Bezpečnostní informační služby Ladislav Šticha. Podle něj existuje řada případů, kdy osoba sběrem neutajovaných informací poškodila Česko ve prospěch cizí moci, ale nebylo možné ji trestně postihnout.
Zmínil případ zaměstnance ministerstva zahraničí z roku 2022. Podle Seznam Zpráv měl pracovník J. A. předávat za peníze informace agentovi ruské tajné služby. Nebyly to utajované skutečnosti, ale spíše zprávy o fungování diplomacie a vztazích mezi lidmi.
„I veřejnost byla tehdy překvapená, že tento člověk pracoval proti vlastní zemi a nic se mu nestalo,“ uvedl Šticha.
Nový trestný čin by takové jednání mohl postihnout. „Navrhovaná úprava reaguje mimo jiné na události z roku 2022, kdy zpravodajské služby prokázaly působení spolupracovníka cizí moci ve státní správě,“ uvedla Markéta Poslušná z tiskového odboru ministerstva spravedlnosti.
Za neplacení alimentů sedí ve vězení stovky lidí. Nově by nemuseli, navrhuje ministerstvo
Podle náměstka Dvořáka je v koalici o tématu shoda. „Schválení tohoto opatření považuji za absolutní nutnost,“ uvedl místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). „Bohužel žijeme v době zhoršující se bezpečnostní situace. Putinovo Rusko, ale také jiní aktéři aktivně pracují na podkopání základů našeho státu i celé Evropy. Musíme se umět bránit,“ vysvětlil Bartošek.
Podporu má návrh i ze strany ministerstva vnitra. „Ministerstvo se na přípravě této skutkové podstaty nového trestného činu podílelo a považuje ji z hlediska aktuální bezpečnostní situace za velice potřebnou. Proto má návrh naši plnou podporu,“ uvedla mluvčí resortu vnitra Hana Malá.
Poslanec a bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) se zatím nechtěl podrobněji vyjadřovat. „Novelu budeme konzultovat v rámci klubu hnutí ANO a počkám na stanoviska našich odborníků na trestní a ústavní právo,“ uvedl k tématu.