Článek
„Po zkušenosti z posledních sněmovních voleb si nedovedu představit, že bychom šli do jakékoliv předvolební koalice,“ uvedl pro Novinky Hřib.
„Piráti jsou suverénním politickým subjektem, který nyní musí přesvědčit své váhající voliče o tom, že má pro ně připravený kvalitní ekonomický program, který reálně pomůže zvýšit životní úroveň běžných lidí,“ dodal s tím, že žádná jednání v tomto duchu momentálně neplánuje.
Na rozhodnutí nového vedení Pirátů dosud čekaly ostatní politické strany, které jsou na chvostu volebních průzkumů.
Ve volbách by zvítězilo ANO, do Sněmovny by se dostali poprvé Motoristé
Už začátkem října vznikla iniciativa Progresivní Česko, k jejímž hlavním představitelům patří exministr zahraničí a někdejší sociální demokrat Tomáš Petříček, bývalý pirátský europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) nebo přednedávnem zvolená spolupředsedkyně Zelených Gabriela Svárovská.
Společně chtěli vytáhnout do boje proti konzervativním silám a pomoci propojit menší strany s podobným programem, aby nedocházelo k propadnutí jejich hlasů.
„Konec spolupráce to ještě znamenat nemusí,“ říká Mikuláš Peksa s tím, že ještě bude s čelnými politiky pirátské strany jednat.
„Naše otevřenost zatím platí,“ přidává se za Zelené Svárovská. „Mezi vládou, která neplní ani vlastní program, a antisystémovou opozicí, je celé spektrum politických sil a osobností, se kterými teď zahajujeme jednání,“ dodala.
Pomyslné okno se Zeleným a dalším menším stranám může ještě s Piráty otevřít. Spíše ale formou dohody s jednotlivci, a to v případě, že se strany domluví s pirátskými krajskými lídry. „Budou mít možnost navrhnout na kandidátku nezávislé osobnosti,“ řekl Hřib.
Výzva Progresivní Česko otevírá debatu, jak má vypadat důvěryhodná alternativa ke konzervativní vládě i současné populistické opozici. Cílem není tvořit novou stranu, ale napomoct k návratu progresivních myšlenek do veřejné diskuse i české politiky. https://t.co/HqjM7yGNze
— Tomáš Petříček (@TPetricek) October 8, 2024
Hlasy, které se mohou hodit
Zejména voliči Zelených pak nejsou zcela marginální skupinou. Říjnový průzkum agentury STEM jim sice přiznává jen těžko změřitelných 0,4 procenta, nicméně jejich potenciál je 11 procent. „Je to strana třetí volby. Jejich voliči trpí strachem, že jejich hlas propadne,“ uvedl ředitel STEM Martin Buchtík.
Voliči Zelených se nejvíce překrývají s voliči Pirátů a STAN. V letošních volbách do Evropského parlamentu jim přesto dalo hlas 46 tisíc lidí.
Před volbami v roce 2021 donutil tlak veřejnosti tehdejší opoziční strany ke skládání koalic. Piráti se spojili se Starosty a výsledkem bylo, že starostenští voliči Piráty překroužkovali. Místo dřívějších 23 pirátských poslanců nakonec ve Sněmovně byli jen čtyři.
Pirátům se pak dlouho dařilo držet se v průzkumech nad bezpečnými 10 procenty. To se ale změnilo letos v létě. Potíže s digitalizací, a tedy narušení jejich aureoly IT odborníků, odvolání jejich dlouholetého předsedy Ivana Bartoše z vlády a vnitrostranické spory je srazily podle posledního průzkumu agentury Median na 6,5 procenta. Přiblížili se tak kritickému mezníku pro vstup do Sněmovny.