Článek
Největším favoritem je končící karlovarský hejtman Petr Kulhánek. Hovoří pro něj skutečnost, že je rychle „volný“, o digitalizaci stavebního řízení se zajímal již z pozice hejtmana a cení se i zkušenost ze strukturálně postiženého regionu.
„Byl jsem Vítem Rakušanem osloven a momentálně to konzultuji a zjišťuji si informace,“ uvedl pro Novinky Kulhánek. Na jednání celostátního výboru hnutí STAN se chystá přijet již rozhodnutý.
Fiala: Změny ve vládě chci mít hotové do konce příštího týdne
Situace se ale s přibývajícími jmény rychle mění. Ještě počátkem týdne například nebyl na seznamu možných kandidátů další končící hejtman, tentokrát z Olomoucka, Josef Suchánek. „Mezitím jsem nominaci získal. Zvažuji to,“ uvedl pro Novinky. I pro něj mluví zkušenost z řízení hejtmanství.
Ve STAN totiž platí, že hejtmanství je něco jako malé ministerstvo, a tedy když nominanti dokázali řídit čtyři roky kraj bez viditelných průšvihů, ministerský úřad pro ně nebude zas tak velkým překvapením.
Nominaci na ministryni získala i středočeská hejtmanka Petra Pecková. Ta nyní vyjednává s koalicí Spolu, jejíž lídr Jan Skopeček, byť uskupení volby prohrálo, by rád získal post hejtmana. Spolu šponuje svou cenu, protože hejtmanský post jim nabídlo výměnou za koalici vítězné hnutí ANO. V současnosti to ale vypadá, že Pecková svůj post v čele hejtmanství uhájí.
Pecková pro Novinky nominaci potvrdila. „Pro mě je ale nyní prioritou Středočeský kraj a osobně, ale i za členy celostátního výboru zastupující Středočeský kraj, máme favorita, o jehož kvalitách jsme přesvědčeni,“ uvedla. Konkrétní jméno neuvedla.
STAN chce uvolněné Bartošovo ministerstvo, otazník zůstává u Lipavského
Další kandidát je pak přímo z ministerstva. Je jím Bartošův dosavadní náměstek Radim Sršeň.
„Nevyhýbal bych se tomu. Mám vhled do agendy, psal jsem pro koalici Pirátů a Starostů část programu,“ řekl Novinkám. Na první pohled by mělo být jeho jasnou devízou, že ministerstvo velmi dobře zná – působí na něm tři roky - a do konce volebního období zbývá jen 12 měsíců.
Paradoxně právě jeho spjatost s úřadem je něco, co mu body u některých spolustraníků ubírá. Zejména mu vyčítají, že Ivanu Bartošovi na ministerstvu k nepodařené digitalizaci „svítil“.
„S digitalizací stavebního řízení jsem se jako náměstek do styku nedostal. Když jsem ale i díky kolegům starostům viděl, že je zle, ministra jsem na to upozorňoval a snažil se informace zprostředkovat,“ uvedl s tím, že digitalizaci si držel Bartoš striktně pod sebou.
Pátým kandidátem je pak karlovarský poslanec Jan Kuchař. „Dokážu si to představit,“ potvrdil Novinkám svůj zájem o ministerský post. Kuchař patří k méně známým starostenským poslancům, výrazně ale na sebe upozornil v době jednání o konsolidačním balíčku. Někdejší starosta Františkových Lázní se postavil proti koaliční dohodě a chtěl, aby do nižší sazby DPH stejně jako tiché víno spadly i minerální vody.