Článek
Hercules z americké letecké základny ve státě Mississippi letí na leteckou show do Indie a na základě dohody vlády USA a výrobce letadla si posádka letounu v Česku udělala zastávku na prezentaci.
Podle zástupce společnosti Lockheed Martin Donalda Bohlera existuje totiž šance, že by mohli letoun české armádě prodat. "Podle našich informací proběhly mezi českým ministerstvem obrany a vládou USA diskuse, z nichž vyplývá, že zde existuje potřeba takovéhoto letounu," řekl Právu Bohler.
Ministerstvo ale nákup transportních letounů nechystá. "O ničem takovém neuvažujeme," řekl Právu mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. Dodal, že o nákupu transportních letadel nemluví ani střednědobý plán armády.
Resort obrany sice chtěl získat velkokapacitní letadla v rámci deblokace ruského dluhu. K tomu se Česká republika dokonce zavázala na pražském summitu NATO v Praze v roce 2002. Z dohody s Rusy ale nakonec sešlo.
Armáda má nyní k dispozici dvě velkokapacitní letadla typu Tu-154M, dále pak několik strojů An-24, An-26, Jak-40, L-410 a jeden challenger. Kromě L-410 a challengeru jsou to staré sovětské stroje, které jsou těžké a mají o třetinu větší spotřebu paliva než moderní letadla. Bezpečnostní rada státu proto v úterý přijala návrh ministerstva obrany pořídit pět nových letadel. Žádné z požadovaných letadel ale nemá parametry letounu Hercules.