Článek
Den samizdatu stanovený na 12. října má být připomínkou vydávání nezávislých tiskovin vlastním nákladem v době totality a na památku 92 českých a slovenských vydavatelů samizdatu, kteří v daný den roku 1988 dopisem adresovaným tehdejšímu komunistickému prezidentu Gustavu Husákovi protestovali proti uvěznění křesťanského aktivisty Ivana Polanského.
Senát chtěl 27. duben
Senát, který novelu Sněmovně vrátil, usiloval o to, aby datum bylo stanoveno na 27. duben, kdy byl v roce 1978 založen Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), jenž se zastával vydavatelů samizdatu.
Senátní „vratku“ na plénu Sněmovny hájila senátorka Hana Kordová Marvanová, která proti novele a Sněmovnou vybranému říjnovému datu brojila už v horní komoře parlamentu. Na plénu Sněmovny upozornila na to, že Polanský vydal vlastním nákladem texty, v nichž dle Marvanové glorifikoval prezidenta klerofašistického Slovenského státu Jozefa Tisa. Jeho režim za druhé světové války úzce spolupracoval s nacisty na deportaci Židů do koncentračních táborů.
Ne 12. října, ale 27. dubna. Senát vrátil Sněmovně zákon o významných dnech
Někteří poslanci následně argumenty Marvanové odmítli. „Paní senátorka se jako vždy v posledních letech mýlí,“ pustil se ostře do senátorky předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda, jehož otec Václav Benda patřil k disidentům a zakladatelům VONS. Připomněl, že novela není o jen o Polanském, ale o všech vydavatelích samizdatu, kteří měli odvahu se ho zastat.
Marvanová si nenechala výpad líbit a naopak řekla Bendovi, že on se mýlí. Upozornila, že ona sama byla mezi těmi 92 vydavateli, kteří se Polanského v roce 1988 zastali.
Sněmovna senátní vratku zákona přehlasovala silou 135 poslanců ze 163 přítomných, proti nebyl nikdo. Potřeba byla nadpoloviční většina přítomných zákonodárců. Nyní předloha zamíří na stůl prezidentu republiky.