Článek
S novelou zákona o zbraních a střelivu přišlo ministerstvo vnitra. Původně jeho šéf Vít Rakušan (STAN) usiloval o to, aby byla novela schválena ve zrychleném řízení a začala platit už od července tohoto roku, k tomu však potřeboval i souhlas opozičního ANO. To rychlejší projednání vetovalo, protože novela se podle něj dotýká dvou ústavních hodnot, které mohou být v konfliktu, práva na bezpečnost a práva na ochranu obydlí.
Opozice ve Sněmovně vetovala zrychlené projednání zbraňové novely
V úterý tak proběhlo první čtení novely v rámci standardního přijetí zákona. „Úpravou stávající zbraňové legislativy bychom měli reagovat na situaci po útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, ale my prakticky nic nevíme,“ řekl poslanec Hubert Lang (ANO) s tím, že ještě probíhá vyšetřování a poslanci ani veřejnost nemají dostatek informací. Lang se pozastavoval nad tím, že není v zákoně jasně určeno, co je důvodně podezřelý nákup, a co tedy mají prodejci hlásit.
Podle Langa rovněž není jasné, komu může policie zbraň preventivně zabavovat, v novele se hovoří o vážném nebezpečí pro vnitřní pořádek nebo bezpečnost. Postěžoval si také na to, že vládní strany odmítají zřízení sněmovní vyšetřovací komise k policejnímu zásahu na filozofické fakultě. Zřízení této komise prosazoval v minulosti i poslanec Pavel Růžička (ANO), ten ji chtěl vyměnit za to, že ANO podpoří projednání novely ve zrychleném řízení.
Rektoři: Peníze přislíbené ministerstvem školství na bezpečnostní opatření nestačí
O preventivním zadržení zbraní řekl Rakušan: „Není samospásné pro takové události, které se staly na filozofické fakultě, ale může jim předcházet.“ Zpravodaj zákona Petr Letocha (STAN) pak reagoval na kritiku opozice: „Nerozumím, co se tady děje. Zákon o zbraních a střelivu byl od počátku nekonfliktní téma.“ Letocha si podle svých slov myslel, že o novele panuje shoda.
Radek Vondráček (ANO) poukázal, že občané mají ústavou dané právo na soukromí, a to se může dostat do konfliktu s právem státu zajistit svou vnitřní bezpečnost. Proto je podle Vondráčka nutné projednat zákon ve sněmovních výborech, zejména ústavně-právním. Do tohoto výboru však poslanci novelu nakonec neposlali.
Vondráček zároveň kritizoval, že podle novely se mohou preventivně zabavovat i zbraně kategorie D, tedy například vzduchovky. Rakušan upozornil, že v této kategorii jsou vedle vzduchovek i funkční historické zbraně, které mohou zabíjet.
Obě zmíněné novinky, tedy povinné hlášení podezřelých nákupů a preventivní zabavování zbraní, zavádí také zcela nový a již schválený zákon o zbraních. Ten však začne platit až od roku 2026, kromě jiného totiž nově propojuje systémy lékařů s registrem zbraní.
Lékaři nově uvidí, zda je jejich pacient držitelem zbrojního oprávnění. Ministr Rakušan již dříve uvedl, že propojení těchto systémů je náročné a dřívější začátek než od schváleného 1. ledna 2026 není možný. V mezidobí by tak měla platit alespoň novela se zmíněnými dvěma opatřeními.