Článek
Hlasovali ve dvou volebních místnostech, kde se o ně kromě dozorců starali také tři členové volební komise. Místnosti nebyly ničím výjimečné, byla v nich státní vlajka, plenta i volební urna. Přesto komisaři hovořili o specifické atmosféře, kterou ještě nezažili.
„Členem volební komise jsem již byl, ale to chodili volit běžní občané. Tady ve věznici je to pro mě nevšední zážitek,“ popsal Právu své první dojmy jeden z komisařů, kteří si rozhodně nemohli stěžovat na nedostatek práce.
Hned po začátku voleb se totiž před jednou z volebních místností utvořily několikametrové fronty. Zda tak velký zájem způsobila nedávno vyhlášená amnestie, se novinářům nepodařilo zjistit. Veškerý kontakt s odsouzenými a obviněnými byl zakázán.
Všichni vězni, kteří chtěli volit, byli zapsáni třetím městským obvodem do zvláštního seznamu voličů. „Zároveň byli poučeni, že pokud chtějí volit, musejí požádat o vyškrtnutí ze stálého seznamu voličů na obecním úřadě v místě trvalého bydliště,“ popisuje nutné administrativní úkony mluvčí věznice Jana Bartošová.
V borské věznici mohou vězni hlasovat v oba volební dny. „Prokázat se musí platným dokladem totožnosti. Pokud jej nemají uložen ve věznici, komisaři je k volbám nepustí.