Článek
"Po deseti letech zpochybňovat proces transformace si myslím, že je to velmi neobvyklý postup. Dělalo se to tehdy velmi důkladně," tvrdila přitom Benešová počátkem letošního července, když se ministerstvo spravedlnosti rozhodlo provést personální audit státních zástupců.
V dopise z roku 1996 však píše, že nemá žádnou důvěru v očistu, jež se uskutečnila v souvislosti s transformací prokuratury. "Jednalo se o frašku, v rámci které jsem byla jako důsledný nestraník prověřována komisí složenou výhradně z bývalých příslušníků KSČ," citovala Nova z dopisu.
"Neshledávám žádný rozpor mezi tehdejším stanoviskem vzhledem k tomu, že situace v roce 1996 a v roce 2004 byla zcela rozdílná, přinejmenším pokud jde o obsazení vedoucích funkcí na dotčeném státním zastupitelství," sdělila televizi nejvyšší státní zástupkyně.
Koaliční schůzka
Ministr spravedlnosti Pavel Němec nařídil personální audit kvůli tomu, aby se prověřilo, zda ve vedoucích funkcích nesedí lidé, kteří za komunismu ubližovali disidentům. "Nevidím nejmenší důvod, proč by tito státní zástupci s problematickou minulostí měli zastávat vysoké pozice," sdělil Němec Nově.
Podle Benešové však s tím, i kdyby to tak bylo, nelze nic dělat. "Právní úprava nedovoluje žádný přezkum postupu při 'renominacích', jedinou možnost představuje kárné řízení, pro jeho konání nejsou podmínky," uvedla. Němec podle ní pouze soustavně vyhledává zástupné argumenty pro její odvolání.
Němec minulý týden vyzval Benešovou k rezignaci kvůli kauze katarského prince Hámida bin Abdal Sáního. Nejvyšší státní zástupkyně však odstoupit nehodlá. Kvůli sporům mezi Němcem a Benešovou se mají sejít špičky stran vládní koalice. Kdy schůzka bude, zatím není jasné.