Článek
Zákonodárci podpořili návrh šéfa poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury. Pro návrh zvedlo ruku 126 ze 150 poslanců, podporu získal i mezi zákonodárci vládního hnutí ANO.
Naopak podpory se nedočkal návrh předsedy SPD Tomia Okamury, který chtěl okamžité zrušení nouzového stavu.
Sněmovna schválila pandemický zákon
„Prosadili jsme konec nouzového stavu nejpozději k 27. únoru, kdy by mohl začít platit mnohem rozumnější pandemický zákon. Poslední dny byly hodně hektické, ale náš cíl byl jasný: zajistit, aby opatření byla přijímána rozumněji, aby podnikatelé měli právo na odškodnění, a abychom skončili s životem v neustálém nouzovém stavu, který přitom má být vyhlašován jen výjimečně. Povedlo se. Nyní máme šanci lépe zvládnout pandemii a rychleji se vrátit k normálnímu životu,“ okomentoval výsledek hlasování předseda ODS Petr Fiala.
Stávající nouzový stav vyhlásila vláda na žádost hejtmanů minulý týden v neděli. Učinila tak pár dní poté, co odmítli prodloužit stávající stav poslanci.
Hamáček: S plnými JIP nemůžeme nic rozvolnit
Nouzový stav, který v Česku platí nepřerušeně od září, má nahradit ve čtvrtek schválený nový zákon o mimořádných opatřených při epidemii covid-19, tzv. pandemický zákon. Po něm měsíce volali jak zástupci opozice, tak hejtmani. Ve čtvrtek ráno se opozice s vládou premiéra Andreje Babiše (ANO) dohodla, a to i na otázkách odškodňování a kompenzací pro fyzické a právnické osoby. To byl jediný sporný pod, který ještě ve středu večer, tedy den před projednáváním, nebyl vyřešen.
Pro přijetí nového zákona zvedli ruku poslanci napříč politickým spektrem s výjimkou hnutí SPD, nezařazených poslanců a některých poslanců KSČM. Zákon nyní projedná Senát.