Článek
Jak uvedla Lenka Kořínková, koordinátorka projektu, nejde pouze o přespání, člověk bez domova má v rámci noclehu zajištěnou i polévku s pečivem, teplý nápoj, má možnost se osprchovat, provést osobní hygienu, také mu může být poskytnuté základní ošetření a zdravotní prohlídka, a také podpora sociálního pracovníka.
Poukazy rozdávají potřebným terénní a sociální pracovníci. Lidé bez domova takto mohou najít útočiště v noclehárnách v Praze, Brně, Karlových Varech, Ostravě, Krnově, Opavě, Šumperku, Jirkově a Havířově.
V Ostravě vyklízejí bezdomoveckou kolonii
Každá nocleženka má své evidenční číslo a dárci přijde mailem upozornění ve chvíli jejího uplatnění. Armáda spásy též umožňuje zakoupení nocleženky v jejích střediscích a předání člověku v nouzi osobně.
Nocleženku nezastaví ani covid
K dispozici je v zimních měsících celkem na 2500 míst, v případě překročení kapacit je možné využít tzv. volnou židli, na které může potřebný přečkat noc, pokud není volné lůžko.
Kapacity nebudou omezené ani kvůli covidu. Podle Jana Františka Krupy, národního ředitele sociálních služeb Armády spásy, je riziko umrznutí pro lidi bez domova mnohonásobně vyšší než onemocnění covidem. Nocleženka a ostatní zimní programy tedy pojedou celou zimu, někde možná s upraveným režimem pro nemocné covidem.
„Hlavním, dlouhodobým a náročným cílem Armády spásy je navracet lidi do běžného života. Právě poskytnutí noclehu bývá často tím prvním krokem k návratu,“ uvedla Jitka Modlitbová, ředitelka Centra sociálních služeb Bohuslava Bureše Armády spásy v Praze, a pokračuje: „Díky projektu Nocleženka se našim klientům daří najít dočasné zázemí, stabilitu a sílu, aby si našli zaměstnání a ubytování. Snažíme se lidi dostávat do bodu, kdy již žádnou Nocleženku potřebovat nebudou a budou zcela soběstační.“
Nocleženku je možné zakoupit na webu noclezenka.cz nebo v jednotlivých střediscích Armády spásy.