Článek
Kontroloři se zaměřili na hospodaření České informační agentury životního prostředí (CENIA), Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI), Správy služeb Ministerstva průmyslu a obchodu a České agentury pro standardizaci (ČAS). Mimo jiné zjistili, že příspěvkové organizace nakupovaly externě služby, které měly samy poskytovat, a nijak nevyhodnocovaly hospodárnost těchto nákupů.
Například CENIA vykázala v roce 2021 externí nákupy na úrovni 44 procent celkových nákladů. V případě ČAS dosáhly nakupované služby ve stejném roce 45 procent nákladů.
ÚZEI si vytyčil 12 výzkumných úkolů, které měl v letech 2019 až 2021 splnit. Zrealizoval však pouze dva. „A například v roce 2020, kdy plánoval získat čtyři aplikované výsledky, nezískal ani jeden,“ upozornil NKÚ.
Česko je nejrychleji se zadlužující země v EU, nedokáže zkrotit výdaje, uvedl NKÚ
Kontrola prověřila i sponzorovaný přístup k českým technickým normám (ČSN), na nějž v roce 2021 přispěli sponzoři, nejčastěji ministerstva přes 113 milionů korun. ČAS odhadla počet uživatelů na 65 011, reálně jich však bylo pouze 8512.
„Za jeden roční přístup do této databáze tedy sponzoři zaplatili 13 283 korun, zatímco pro jednoho nesponzorovaného uživatele je roční poplatek za přístup do této databáze vyhláškou stanoven na 2 000 korun,“ poukázal NKÚ.
ČAS navíc vyplácela zaměstnancům místo platu mzdy. „Tak se stalo, že například průměrná měsíční mzda jednoho z vedoucích zaměstnanců ČAS byla v roce 2021 čtyřikrát vyšší, než kolik činil průměrný plat vedoucích zaměstnanců na téže pozici u ostatních kontrolovaných příspěvkových organizací,“ upozornil NKÚ.