Článek
Kontrolní úřad to v pondělí uvedl k výsledkům kontroly peněz ze státního rozpočtu i z EU na pozemkové úpravy. Kontrola měla prověřit, zda stát peníze zejména v letech 2016 až 2022 vynakládal správně a účelně. Kontroloři zamířili především na ministerstvo zemědělství a Státní pozemkový úřad.
Pozemkovými úpravami se ve veřejném zájmu prostorově a funkčně uspořádávají pozemky, aby se zlepšila jejich využitelnost a přístupnost. Nedílnou součástí pozemkových úprav jsou ekologická, protierozní, vodohospodářská a krajinná opatření, popisuje NKÚ.
„Komplexní pozemkové úpravy byly ke konci roku 2023 dokončeny na jedné čtvrtině z celkem 12 232 katastrálních území. Na 9186 katastrálních územích doposud provedeny nebyly,“ uvedl NKÚ.
Pozemky pod vojenskými objekty má vlastnit stát, schválila Sněmovna
Kontroloři uvádějí, že pokud by zůstal zachován dosavadní způsob financování i průměrná výše ročních výdajů a současné tempo, bylo by k dokončení pozemkových úprav na zbývajících katastrálních územích zapotřebí ještě nejméně 50 let. V posledních deseti letech se roční výdaje pohybovaly kolem 1,9 miliardy korun.
NKÚ podotýká, že náklady na pozemkové úpravy hradí v ČR v plné míře stát, ačkoli zákon umožňuje, aby se finančně zapojily obce i vlastníci pozemků. Uvádí, že jde o pokračující proces, a i v budoucnu se bude odehrávat dělení a scelování pozemků a budou do něj vstupovat noví vlastníci i dopady vyvolané klimatickými změnami. To bude permanentně vyžadovat další peníze nad rámec uvedeného odhadu, zejména ze státního rozpočtu, upozornil NKÚ. Ministerstvo i pozemkový úřad podle sice vypracovaly strategické a koncepční materiály, ale ani jeden z nich podle NKÚ neposkytuje informace o budoucím rozsahu pozemkových úprav.
„MZe soustavně nesledovalo a nevyhodnocovalo účelnost a hospodárnost vynaložených peněžních prostředků na pozemkové úpravy, čímž neplnilo zákonem stanovené povinnosti,“ uvedl NKÚ.
Úřad také uvádí, že víc než 68 procent záznamů ve veřejně dostupné aplikaci o pozemkových úpravách, která je součástí portálu eAgri, obsahovalo neúplná a chybná data. Například rozptyl nákladů na jeden běžný metr polní cesty činil 1,47 Kč až 144,478.173 Kč. „Na vytvoření a správu aplikace bylo vydáno 6,15 mil. Kč. Tyto peníze byly podle NKÚ vynaloženy neúčelně,“ stojí v tiskové zprávě.