Článek
K úpravě náhrad za ztrátu na výdělku dochází vždy ke stejnému datu jako k valorizacím penzí, přičemž se počítá podle stejného vzorce. Vláda se změnou nepočítá, takže stejně jako snížila růst důchodů, omezí i zvyšování úrazové renty.
Od června méně
„Na základě novely zákona o důchodovém pojištění, která vyšla ve Sbírce zákonů, připravíme návrh nařízení vlády, kterým se průměrný výdělek před vznikem škody zvýší shodně se zvýšením důchodů,“ potvrdil Právu mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jakub Augusta. Vláda podle něj schválí nařízení nejpozději v květnu.
Lidé pobírající úrazovou rentu na tom tedy budou jako důchodci. Původně se jim měla částka průměrného výdělku před úrazem, od nějž se renta odvíjí, od června zvýšit o 11,5 procenta. Ale vzhledem k vládní změně pravidel to bude jen o 400 korun a ještě 2,3 procenta. Ministerstvo podrobná čísla neuvedlo.
Vláda s trvalými změnami penzí spěchá. Měly by platit už od léta
Vládní koalice změnu výpočtu u seniorů odůvodnila tím, že by zvýšení penzí podle dosavadního vzorce příliš zatížilo státní pokladnu. Šetřit ale chce i v dalších oblastech.
„Postup vlády je špatný. My, co máme nemoc z povolání, na tom budeme taky biti, a to nespravedlivě. Ale proč, když to vyplácí pojišťovna, a ne stát. Státní kasu to nic nestojí,“ napsal Právu čtenář, který si nepřál být jmenován.
V loňském roce se náhrady stejně jako důchody valorizovaly třikrát – v lednu v řádném termínu a v červnu a září mimořádně kvůli vysoké inflaci. Letos v lednu se valorizoval průměrný výdělek před úrazem nebo pracovní nemocí, z nějž se náhrada vypočítává, o 5,1 procenta.
Rentu vyplácí pojišťovna, u které je zaměstnavatel pojištěn. Představuje rozdíl mezi průměrným měsíčním hrubým výdělkem zjištěným ke dni vzniku škody a nově dosahovaným výdělkem, k němuž se připočítává případný invalidní důchod.