Článek
„Stravování Čechů má k ideálům zdravé výživy poměrně daleko,“ sdělila Právu v úterý Daniela Pedret ze společnosti Edenred, která průzkum vypracovala pro ČR. Zúčastnilo se ho 4400 respondentů z Belgie, ČR, Francie, Itálie, Španělska a ze Švédska.
Podle ní pouze každý druhý člověk v Česku v pracovní dny pravidelně obědvá. Výrazně tak zaostáváme za Západoevropany, kde si oběd dopřávají v průměru čtyři z pěti lidí.
„Když už Češi na oběd jdou, pak nejčastěji míří do jídelen a restaurací na teplé jídlo. Rozhoduje vzdálenost restaurace od pracoviště a velikost porce, kterou dostanou,“ říká Daniela Pedret.
V západoevropských zemích čtvrtina lidí chodí obědvat domů a více než 40 procent se jich pravidelně stravuje přímo na pracovišti v odpočinkových místnostech nebo kancelářích.
Kalorické bomby
Pokud jde o skladbu jídla, Češi jako jediní ve velkém jedí polévky a drůbež a ve srovnání se Západoevropany mnohem častěji pijí slazené limonády, více si v poledne dopřávají alkohol, zejména pivo.
„Častá je kombinace vydatné polévky s pečivem, například bramborové či gulášové, po které následuje ještě hlavní jídlo,“ komentuje průzkum Iva Málková ze společnosti STOB, která je odborným garantem projektu FOOD.
Podle ní to dělá oběd kaloricky příliš vydatným. „V Česku se navíc servírují proti jiným zemím nadměrně velké přílohy obsahující velké množství sacharidů, a to je nezdravé,“ míní Málková.
Ve srovnání s Evropou Češi o něco lépe dopadli se snídaní. V mezinárodním srovnání jen pět Čechů ze sta prohlásilo, že ve všední dny nesnídá. Ve Francii, Itálii a v Belgii nesnídá až dvojnásobný počet lidí.