Hlavní obsah

Nic platit nebudeme. SOCDEM označila soud s dědici Altnera za politický proces

Verdiktem Obvodního soudu pro Prahu 1, který vyhověl žalobě již zesnulého Zdeňka Altnera a SOCDEM nařídil zaplatit jeho dědicům skoro půl miliardy korun, se SOCDEM řídit nebude a odvolá se proti němu. Advokát a šéf Ústřední kontrolní komise SOCDEM Ondřej Veselý tvrdí, že celý proces je politický a právo je na jejich straně. Odvolává se přitom na rozhodnutí Nejvyššího soudu z roku 2019.

Foto: David Taneček, ČTK

Nová předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová na sjezdu Sociální demokracie, 5. října 2024, Hradec Králové

Článek

„S rozhodnutím nesouhlasíme. Je zjevně nezákonné. Absolutně ignoruje závazné stanovisko Nejvyššího soudu, kterým se paní soudkyně měla řídit, ale vůbec se tím neřídila,“ řekl Novinkám Veselý, který má soudní spor ve straně na starosti.

Obvodní soud pro Prahu 1 znovu vyhověl žalobě zemřelého advokáta Altnera, který požadoval po ČSSD, která se nyní přejmenovala na SOCDEM, miliony za své právní služby.

Páteční nepravomocný rozsudek nařídil SOCDEM, aby dědicům Altnera zaplatila žalovanou sumu 18,5 milionu korun plus smluvní pokutu a úroky. Dohromady to činí takřka půl miliardy korun.

Pohroma pro SOCDEM: Soud jí nařídil zaplatit dětem po právníku Altnerovi půl miliardy

Domácí

Nejvyšší soud přitom v roce 2019 dovolání sociálních demokratů vyhověl. „Nejvyšší soud dospěl k závěru, že odvolací soud (i soud prvního stupně) nesprávně posoudil otázku určitosti ujednání o odměně ve smlouvě uzavřené mezi žalovanou ČSSD a advokátem Z. A.,“ uvedl tehdy mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček.

„Obstruovali 15 let“

Veselý proto nechápe, proč se obvodní soud stanoviskem Nejvyššího soudu neřídil. Úroky podle něj vyskočily především proto, že celý soudní proces Altner a jeho dědicové obstruovali 15 let. „To by se mělo zohlednit. Proto za tu dobu přiznávat úroky je naprosto nepřijatelné,“ poznamenal Veselý.

„Nejvyšší soud rozhodl zcela jasně, právo je na naší straně. Podle toho, co mi říkal náš pan advokát, tak se paní soudkyně vůbec neřídila rozhodnutím Nejvyššího soudu. A ani já jako advokát jsem za dvacet let praxe nic takového neviděl,“ dodal.

Nedůvěřuje ani soudkyni, že byla ve sporu objektivní. „Paní soudkyně den dopředu naznačovala, jak ve věci rozhodne, ačkoliv ještě mohly být navrhovány důkazy. Vypadá to na politický proces. Takže v momentě, kdy obdržíme rozhodnutí, se okamžitě odvoláme,“ zdůraznil Veselý.

Veselý nechce spekulovat, co by se stalo, pokud by SOCDEM soudní spor nakonec prohrála, tedy zda by musela například prodat svou nejhodnotnější nemovitost, Lidový dům v Praze.

„Prostě nic platit nebudeme, to garantuju. Výsledek bude takový, že dědici po Altnerovi by nám měli zaplatit 17 milionů korun plus náklady řízení, ale to nikdy neuvidíme. Ale nakonec vyhrajeme,“ uzavřel Veselý.

Podle smlouvy, kterou podepsal tehdejší předseda ČSSD Miloš Zeman, měla strana v případě získání Lidového domu zaplatit Altnerovi za právní služby deset procent z  pronájmu nemovitosti. Celou sumu mu ale nevyplatila.

PŘEHLEDNĚ: Z 18 milionů půl miliardy aneb Jak šel čas v kauze Altner

Domácí

Výběr článků

Načítám