Článek
1. Fiala ustoupí prezidentovi a navrhne na ministra zahraničí kompromisního kandidáta
Tato varianta je krajně nepravděpodobná. Designovaný premiér Petr Fiala bude chtít před svými voliči vypadat jako ten, který prezidentovi zásadně neustupuje, aby se tak odlišil od svého předchůdce Andreje Babiše. Navíc by tím zřejmě vyvolal krizi v koalici jako takové. Nedá se předpokládat, že by lídr Pirátů Ivan Bartoš z nominace Lipavského ustoupil.
Zeman se podobně zachoval už v roce 2018, kdy kandidátovi ČSSD na post ministra zahraničí Miroslavu Pochemu „nedoporučil“, aby se o post ministra ucházel, a veřejně deklaroval, že jej nejmenuje. Babiš tehdy odmítl kompetenční žalobu podat, protože měl k Pochemu také výhrady. Tehdejší předseda ČSSD Jan Hamáček se sice za Pocheho nejdříve postavil, pak ale navrhl jako kompromis Tomáše Petříčka.
2. Jan Lipavský se nominace sám vzdá
Mezi původně navrženými kandidáty tak už učinili Jakub Michálek, s nímž Piráti počítali jakožto s ministrem pro legislativu, a Věslav Michalik, kterého STAN původně nominoval na ministra průmyslu. Přesto ani tento scénář není pravděpodobný, Lipavský dal ve středu v ČT najevo, že o funkci stojí. Mohl by ale přijít v úvahu v případě vleklejší a dlouhodobější politické krize.
Baxa: Nevíme, jestli se jedná o Lipavského
3. Prezident Zeman ustoupí a Lipavského se skřípěním zubů jmenuje (tento scénář po pátečním Zemanově oznámení, že Lipavského nejmenuje, vypadává ze hry, pozn. red.)
Tento scénář není zcela vyloučený. Závisí na vyjednávacích schopnostech Petra Fialy, který by tuto variantu rozhodně preferoval. O tom svědčí, že se do Lán rozjel na neformální schůzku za Zemanem hned poté, co proběhlo jednání prezidenta s Lipavským. Proti této variantě hovoří skutečnost, která je všeobecně známá, že Miloš Zeman ustupuje velmi nerad.
Zeman Lipavského nejmenuje
4. Zeman bude trvat na svém a Fiala podá kompetenční žalobu
Pravděpodobný scénář. Jak ale upozornila bývalá ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková, kompetenční žaloba je běh na dlouhou trať. To by mohlo znamenat, že vláda v demisi Andreje Babiše by zde mohla vládnout možná i další měsíce, což je něco, co si nikdo z okolí Petra Fialy nepřeje. Navíc Ústavní soud nemůže prezidentovi jen tak nařídit, aby nominanta, který mu není po chuti, jmenoval. Může se pouze vyslovit, jaká je v tomto případě kompetence premiéra a jaká prezidenta. Z jeho výroku může vyjít, že v právu je ve sporu Fiala. Prezident to může uznat, ale taky nemusí. Ústavní soud ho k tomu nemůže donutit.
5. Fiala se nechá pověřit vedením ministerstva zahraničí a až vláda bude jmenována, nominuje Lipavského
Toto je ústavně „čistá“ varianta, kterou by Fiala docílil toho, aby jeho kabinet mohl začít vládnout. Poté by se ale spor rozhořel znovu. Pokud by Zeman trval na svém, zřejmě by došlo na kompetenční žalobu (případně na jiný z výše zmíněných scénářů), nový koaliční kabinet by už byl ale u vesla. Což by znamenalo i to, že hlavní aktéry by už netlačil čas a krize by se tak mohla protáhnout. Zřejmě by došlo i na pnutí v koalici, zejména ze strany Pirátů a STAN, kterým by se nemuselo líbit, že stále nemají svého ministra.