Hlavní obsah

Nevozte ze zahraničí květiny ani semínka, můžete způsobit pohromu, varují experti

Udržujte naši přírodu zdravou, nevozte si ze zahraničí domů rostliny, jen si je vyfoťte, vyzývají čeští odborníci z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ). Důvodem je, že s krásnou květinou si lidé mohou domů přivézt i různé původce chorob a škůdce rostlin. A ti pak mohou poničit naši přírodu.

Foto: Denisa Doležalová, Novinky

Tesařík kozlíček, jeden ze škůdců zavlečených do Česka ze zahraničí

Článek

„Různé původce chorob nebo škůdce rostlin mohou lidé zcela nevědomky přivézt do Česka ze svých zahraničních cest, a to i přes opatření, která toto riziko eliminují,“ uvedl Michal Hnízdil, ředitel Sekce osiv, sadby a zdraví rostlin ÚKZÚZ. Těmi opatřeními jsou pasy pro rostliny, které platí jen v rámci Evropské unie, a pak rostlinolékařské osvědčení platící při dovozu ze zemí mimo Unii.

Podle ředitele odboru zdraví a rostlin ÚKZÚZ Jakuba Beránka je ale nejjednodušším řešením to, že si prostě lidé krásnou květinu vyfotí a nebudou si ji vozit ze zahraniční dovolené domů.

Katastrofa v Itálii

„Přitom dnes už se dají třeba ty různé oleandry koupit i u nás v každém zahradnictví, takže si je lidé nemusí vozit ze zahraničí. A právě třeba oleandr je hostitelská rostlina té nešťastné bakterie s názvem Xylella fastidiosa, co řádí v Itálii,“ posteskl si Beránek.

Dodal, že tato zavlečená bakterie ničí v Itálii i tisíc let staré olivovníky. „Už třetina olivovníků je pryč. Itálie tak přichází o své národní bohatství, ale také o produkci olivového oleje,“ podotkl rostlinolékař.

Problémy se zavlečenými škůdci podle něj v současnosti mají i Portugalsko a Španělsko. „Jde o háďátko borovicové. Dalším škůdcem, který v Evropě ničí dřeviny, je brouk z Asie, kterému se říká listokaz japonský,“ popisoval Beránek s tím, že stále hovoří o karanténních druzích ničících rostliny.

Foto: Denisa Doležalová, Novinky

Rostlinolékař Jakub Beránek ukazuje studentům v ostravské pobočce Národního zemědělského muzea různé druhy škůdců rostlin.

Dalším cizokrajným škůdcem, který se dostává i do Česka například v dřevěných paletách, je tesařík kozlíček. „Tam stačí, že si člověk objedná třeba ze zahraničí pračku, kterou mu přivezou na dřevěné paletě. Když si lidé všimnou, že z palety vypadává drť, měli by nás kontaktovat. Je předpoklad, že jsou tam právě larvy tesaříka kozlíčka. My to pak zkontrolujeme a zlikvidujeme. Nejhorší je, když paletu dají k popelnici. To se pak rozleze po celém okolí a množí se to,“ vysvětloval Beránek.

Podle něj má Česko štěstí, že leží uprostřed Evropy. „Takže to nějakou dobu ještě bude trvat, než se to k nám dostane. Bohužel. Všichni tušíme, že hodinka rostlinolékařů přijde. Veterináři už to mají za sebou v podobě prasečího moru a ptačí chřipky,“ poukázal.

Foto: Denisa Doležalová, Novinky

V ostravské pobočce Národního zemědělského muzea se studenti dozvěděli více o tom, kdo se stará o rostliny v Česku.

Najít rostlinolékaře v Česku však není jednoduché. Pár soukromých funguje na internetu. Proto má ústav na svém webu Rostlinolékařský portál. Lidé na něm najdou tisíce fotek různých škůdců a chorob rostlin. Mohou se na tamní odborníky i obrátit s žádostí o pomoc. „A protože jsme jediné zařízení, které na území Česka povoluje přípravky, které se mohou použít na ochranu rostlin, tak zde lidé najdou i to, co u nás mohou na škůdce použít,“ upřesnil Beránek.

Důležitá je odpovědnost lidí

Všichni z ústavu se ale shodují v tom, že důležitý je odpovědný přístup lidí. Vzkazují, že je potřeba nad tím, co si povezou domů, přemýšlet, aby nezpůsobili jedinou kytkou pohromu.

„Samozřejmě to není jen o květinách, ale například i o dovozu aut z jihu Evropy či o zásilkách tropického ovoce, které kontrolujeme na letištích,“ upozornil ještě rostlinolékař.

Ústavu se například podařilo na letišti zachytit zásilku manga a láhevníku, v nichž byly larvy karanténních much. Takže museli vše zlikvidovat.

Škůdci se do Česka šíří i třeba přes dovozce aut z jihu Evropy. „Volali nám, že přivezli auta, sundali z nich plachty a zjistili, že sedačky jsou plné ploštic. V těch autech nebyly žádné rostliny, ploštice prostě hledaly úkryt, tak si tam zalezly,“ líčil dále z praxe rostlinolékař.

Hlavním vzkazem odborníků veřejnosti je, že rostliny ke svému životu potřebujeme, proto bychom se o ně měli dobře starat. „Abychom mohli fungovat, tak ty rostliny musí být zdravé, tudíž nestačí, aby kolem nás jen rostly. Starají se nám o kyslík, tvoří ráz krajiny, jsou zdrojem naší výživy i většiny hospodářských zvířat. Představují 80 procent potravin, které jíme,“ zdůraznili odborníci z ÚKZÚZ.

Pořádají se proto i osvětové akce. V Česku se veřejnost dozví informace týkající se zdraví rostlin na veletrzích, výstavách nebo akcích pro školy.

Med zdraží. Řada včelařů přišla o včelstva

Domácí

Výběr článků

Načítám