Článek
Tornádu, které se loni prohnalo jihem Moravy, meteorologové naměřili druhou nejvyšší hodnotu Fujitovy stupnice F4. Také do Lužic se Novinky po roce vrátily s kamerou.
„Musím říct, že lidé skutečně makali, dřeli, pracovali, sháněli řemeslníky,“ chválí své spoluobčany starosta.
Křížek na fasádě, Lužice obcházejí statici a určují, který dům půjde k zemi
Nové stavby od základu
Některým ale tornádo domy zdemolovalo tak, že musely být strženy. A ti podle Kláska se stavbou teprve začínají.
„Konkrétně tady v ulici soused staví dřevostavbu. Minulý týden měl hotovou základovou desku a během jednoho dne mu tam vyrostl barák,“ říká nadšeně Klásek.
Kromě jedné paní, která po demolici pozemek prodala, chtějí všichni dotčení občané Lužic v obci zůstat a svůj domov si tu vystavět znovu.
Likvidační práce za 13 milionů
Poničený byl po tornádu i obecní majetek, zejména zdravotní středisko, do nějž obec investovala už 18 milionů korun z veřejných sbírek.
„To byl první demolovaný barák v obci. Teď jsme ve fázi, kdy děláme podlahy a sádrokartony. V půlce září bychom chtěli tento objekt otvírat,“ říká Klásek.
Oprava veřejného osvětlení a obecního rozhlasu přišla na zhruba 2,5 milionu korun. Za likvidační práce obec dohromady zaplatila 13 milionů. Oprava kanalizace pak vyšla asi na milion korun.
Tornádo v Lanžhotě
„Obrovsky děkuji za solidaritu, která nám pomohla. Z vybraných financí jsme rozdělili 16 milionů mezi občany,“ říká se vděkem starosta.
Přišlo znenadání, během sekund brutální vítr, popsali očití svědci tornádo v Lanžhotě
Lidé v Lužicích začínají být po roce oprav optimističtí, obavy ale vzbudilo malé tornádo v nedalekém Lanžhotě. „Bylo to mrazivé, šokující, je to kousek, Lanžhot je 15 kilometrů. Radši si to vůbec nepřipouštím, ale to nebezpečí tady je,“ shrnuje Klásek obavy občanů Lužic z opakování tragického řádění živlů.