Článek
„Aktuálně největším problémem řešení migrace je nekonzistentní politika Německa. Ani ukazování svalů sousedům přes hranice to nezakryje!“ uvedl Chovanec na Twitteru s poukazem na prohlášení německého kolegy. [celá zpráva]
Chovanec narážel i na rozhodnutí Německa nevyhošťovat Syřany, kteří v zemi požádají o azyl, byť by jejich žádosti o mezinárodní ochranu měly posuzovat státy, kde o ni požádali.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Nad návrhem se pozastavil i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). „Nechce se mi věřit, že Německo podpoří návrh předsedy EK omezit vyplácení peněz těm zemím, které odmítají nápad na povinné kvóty,“ uvedl na Twitteru a dodal: „Přeloženo: Můžete svobodně zastávat jakýkoliv názor – pokud je ovšem stejný, jako má Německo!“
Země V4 odmítají kvóty
Česká republika patří k zemím, které odmítají povinné uprchlické kvóty navrhované Evropskou komisí. Vedle ČR jsou proti i další země visegrádské skupiny (Slovensko, Polsko a Maďarsko). Připomínky k návrhu měly na pondělním summitu i další státy.
EK navrhla, aby členské země přijaly celkem 160 000 uprchlíků. Některé státy včetně Německa již přistoupily k obnově kontrol na částech svých hranic. Německo tak obnovilo kontroly na hranici s Rakouskem. Alpská země povolala na pomoc armádu a ke kontrolám na hranicích přistoupilo rovněž Slovensko. Maďarsko v úterý vyhlásilo krizový stav.
K problematice migrace se v úterý na úvod jednání Sněmovny vysloví i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).