Článek
„V Břeclavi se podařilo uskutečnit něco unikátního,“ uvedla velvyslankyně. Mohla totiž srovnávat. Stavbu a přilehlý židovský hřbitov navštívila před třemi lety, takže znala podobu před opravou.
„Pamatuju si živě, jak jsme mluvili o tom, jak složité bude najít finance na záchranu obřadní síně. Když se dnes rozhlédnu, nestačím žasnout. Dnes je tato budova nejen skvost, ale i svědek bohaté historie města a toho, co obyvatelé Břeclavi dokázali. Její záchrana byla velká výzva. Mám velkou radost, že vedení města se jí nezaleklo,“ uvedla velvyslankyně.
Věří, že budova se opět stane místem, kde se setkávají lidé a kde znovu ožije regionální historická paměť. „To je velmi důležité dnes, kdy Židé v Evropě zažívají hrozivý nárůst antisemitských projevů,“ připomněla skutečnost, že se na scénu znovu dostaly antisemitistické nálady a útoky.
Novogotická obřadní síň pochází z roku 1892 a podobně jako kostel v nedaleké Poštorné ukazuje skvělou práci z lichtenštejnské keramické továrny. Židovským náboženským obřadům už objekt léta neslouží. Po druhé světové válce se z původního židovského osídlení do Břeclavi nevrátil už nikdo. Budova chátrala, sloužila jako sklad.