Článek
Obrnit trpělivostí se budou muset řidiči, protože protest bude mít převážně podobu kolon traktorů a další zemědělské techniky ve městech i na hlavních tazích. Problémy mohou vznikat i na některých hraničních přechodech. Policie slibuje, že bude situaci monitorovat, aby se akce obešla bez větších dopravních kolapsů.
V Olomouckém kraji vyrazí po 10. hodině do Olomouce z nedalekých Příkaz 70 až sto kusů zemědělské techniky. Cílem bude prostor před hlavním vlakovým nádražím. Ukončení akce předpokládají zemědělci kolem 13. hodiny.
Desítky traktorů mají vyjet v Olomouckém kraji na silnice i v Prostějově a Přerově. „Situaci budeme monitorovat a případné komplikace se budeme snažit co nejrychleji řešit, aby byl provoz co nejplynulejší,“ řekl Novinkám policejní mluvčí Libor Hejtman.
Na Vysočině mají desítky strojů brázdit mezi desátou hodinou a polednem úseky hlavních tahů. „Ve Žďáru nad Sázavou pojedeme až do centra, k městskému úřadu, kam symbolicky předáme 200 kilogramů mouky z českého obilí. Tento dar pak poputuje do potravinové banky,“ upozornila ředitelka krajské Agrární komory Eva Kincová.
Vyrazí k hraničním přechodům
V Jihočeském kraji zapojí zemědělci do protestu mezi 10. a 14. hodinou na různých místech v regionu asi 300 kusů techniky. „Například z Prachaticka, Strakonicka a Písecka vyrazí v několika kolonách kolem 150 vozidel zemědělské techniky k hraničnímu přechodu Strážný,“ řekla Novinkám Hana Šťastná, ředitelka regionální Agrární komory Jihočeský kraj.
Ve Zlínském kraji se do protestu ve středu mezi desátou a dvanáctou hodinou zapojí asi 120 traktorů. Nejvíce se jich vydá na jízdu mezi Kroměříží a Holešovem. Další zemědělci vyrazí k hraničním přechodům se Slovenskem na Bumbálce a ve Starém Hrozenkově.
Zemědělci s traktory obsadí ve středu mezi 9. a 12. hodinou v Jihomoravském kraji i hraniční přechody Mikulov – Drasenhofen a Hatě (Chvalovice) – Kleinhaugsdorf. „Zcela jistě provoz zastavíme nejméně na dobu při otáčení traktorů,“ upozornil zástupce břeclavské agrární komory Ctirad Králík ze Zemědělského družstva Sedlec.
V Moravskoslezském kraji se zemědělci sejdou na hraničním přechodu v Chotěbuzi. „Jsme domluveni, že budeme na hranicích protestovat v době od 10 do 14 hodin,“ uvedl za organizátory Karel Kuběnský. Další protesty se chystají i v Opavě a Bruntále.
V Karlovarském kraji má protestní jízda začít v devět hodin dopoledne na silnici R6 mezi Klestí a hraničním přechodem do Bavorska u Pomezí nad Ohří na Chebsku.
V Ústeckém kraji chystají zemědělci tři protestní jízdy. Z Litoměřic do Lovosic, z Loun do Mostu, Žatce a zpět do Loun a třetí z nádraží Hořesedly do Lubence. Začít by měly v 10 hodin a trvat zhruba dvě hodiny.
V Plzeňském kraji přijedou dvě skupiny protestujících zemědělců do západočeské metropole, třetí do Klatov.
Na Královéhradecku se protestující zemědělci shromáždí ráno v Dlouhých Dvorech, odkud vyrazí asi padesátka strojů po silnici první třídy číslo 35 asi dvanáct kilometrů do centra krajského města. K protestům se připojí i zemědělci v Pardubickém kraji.
Ve středních Čechách se do protestu zapojí se svými stroji zhruba tři stovky zemědělců. Spanilé jízdy desítek traktorů se čekají na Příbramsku či Rakovnicku mezi 9. až 11. hodinou, na Kutnohorsku desítky zemědělců vyrazí už kolem půl osmé ráno po hlavní silnici I/38 z Kutné Hory.
„Tentokrát bude asi zapojeno méně lidí než do akce, která se konala před měsícem. Jednak mají zemědělci už dost práce na polích a také jsou z toho hodně otrávení, že se dočkají jen slibů, ale nic se neděje,“ uvedla ředitelka středočeské agrární komory Petra Novotná.
Praha ve středu žádnou jízdu zemědělských strojů nečeká. Ani v Libereckém kraji zemědělci protestní jízdy neplánují. Někteří farmáři z regionu ale vyjedou podpořit protesty zemědělců do sousedního Polska, kde se farmáři chystají u Zhořelce blokovat nájezdy na dálnici A4.
Napříč Evropou
O podpoře evropské protestní akce, k níž vyzvali české farmáře jejich polští kolegové, rozhodlo představenstvo Agrární komory ČR a vedení dalších nevládních organizací, jako jsou Zemědělský svaz ČR, Asociace soukromého zemědělství Olomouckého kraje, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů, Společnost mladých agrárníků ČR a Iniciativa zemědělských a potravinářských podniků.
„Naši zemědělci chtějí pracovat, chtějí pečovat o krajinu a chtějí vyrábět kvalitní a bezpečné potraviny. Sami nejlépe vědí, že jsou potřeba na poli a ve stájích. Zároveň ale vědí, že pokud se hlasitě neozvou, bude je Evropská unie i česká vláda nadále přehlížet,“ sdělil Novinkám prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.
„Evropští i čeští politici a úředníci dělají závazná rozhodnutí, která zásadním způsobem omezují práci zemědělců a výrazně zvyšují jejich náklady. Odmítají řešit nerovnováhu na straně výdajů a příjmů, způsobují další náklady a přitom za to nenesou žádnou osobní zodpovědnost. Již dávno byla překročena hranice, kterou jsou zemědělci schopni unést,“ dodal prezident Společnosti mladých agrárníků ČR David Brož.