Článek
"Shodli jsme se, že se v SPOZ nedodržují stanovy, což považujeme za velmi alarmující záležitost," řekl Dryml. Odpovědní členové vedení proto podle něj mají být "pohnáni k zodpovědnosti".
Regionální organizace se bouří hlavně kvůli zásahům, které předsednictvo učinilo v navrhovaných kandidátkách do předčasných voleb. Řada zemanovců v krajích proto uvažuje, že pro nové kandidáty nebude vůbec hlasovat, uvedl Dryml.
Nespokojené straníky podporuje i místopředsedkyně Dita Portová. Podle ní se jedná o statečné lidi, kteří chtějí změnit arogantní politiku stranického vedení. Sama je členkou předsednictva, dlouhodobě ale tvrdí, že stranu řídí zejména vlivný podnikatel Martin Nejedlý a kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář. "Platforma má moji podporu," řekla ve středu Portová.
Za vedení se minulý týden postavilo sdružení Přátelé Miloše Zemana, které vyzvalo odbojné členy SPOZ, aby zvážili setrvání ve straně. Vnitřní spory straně škodí, řekl novinářům šéf sdružení Eduard Zeman. Sdružení stálo za myšlenkou na návrat současného prezidenta a čestného předsedy SPOZ Miloše Zemana do vysoké politiky.
Šlouf se nevzdává
K nejaktivnějším odpůrcům současného vedení patří kromě Portové i vlivný lobbista a někdejší Zemanův přítel Miroslav Šlouf. Portová podle svých slov upadla v nemilost právě proto, že podpořila Šloufův pokus kandidovat v Praze na prvním místě kandidátní listiny.
Šloufa vedení SPOZ vyškrtlo z čela kandidátky. Lobbista reagoval prohlášením, že ještě do voleb zváží, zda ze strany vystoupí. Následovat by ho prý mohli i další spolustraníci. Záležet bude na tom, jak se vedení SPOZ postaví k jeho požadavku, aby byl po volbách svolán mimořádný volební sněm, řekl začátkem října.