Článek
O vysokém počtu úžasných lidí, kteří chtějí pomoci nejen Madlen, ale dalším nemocným, informoval otec dívky Lukáš Přibyl. „Každý z nás má v sobě dar, který může někomu zachránit život. Pro tisíce pacientů s leukémií a dalšími vážnými nemocemi je transplantace kostní dřeně jedinou šancí na uzdravení. Ty můžeš být ten, kdo dá naději,“ vyzval.
Jen do Českého registru dárců krvetvorných buněk, který patří pod Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), se za poslední týden přihlásilo 4715 lidí, víc než za poslední dva roky dohromady. Denně šlo o stovky lidí, například ve čtvrtek v Jihlavě jich bylo 670 a v pátek v Brně 580.
„Podobný zájem o darování kostní dřeně byl naposledy v devadesátých letech, když registr vznikal. Mám velkou radost a děkuji všem, kdo se zaregistrovali. Velké díky patří také koordinátorkám,“ uvedla vedoucí registru Marie Kuříková.
Počty se budou průběžně navyšovat. Do náborových akcí se zapojilo mnoho organizací, firem i dobrovolníků a jejich vzorky budou registry v následujících týdnech postupně zpracovávat.
To zabere několik týdnů.
„Už jsem nad tím přemýšlela delší dobu, ale vždycky mi do toho přišlo buď těhotenství, nebo porody. Teď jsem už rok od posledního porodu a byla možnost to udělat. Přišli jsme i s manželem,“ svěřila se Novinkám maminka tří dětí, paní Markéta, která se přišla zapsat do registru v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v polovině týdne.
Na svého dárce zatím čeká i malá Madlen.
„Nejrychlejší cestou, jak její onemocnění (aplastickou anémii) vyléčit, je sehnat dostupného a shodného dárce. Když ho máme, můžeme obratem transplantovat. Pokud ale není v rodině, tak hledání v registrech a ověřování nepříbuzných dárců zabere nějaký čas,“ vysvětlila Novinkám Lucie Šrámková, přednostka Kliniky dětských hematologických a onkologických onemocnění ve FN Motol, kde se nyní o holčičku starají a podávají jí imunologickou léčbu.
Transplantaci kostní dřeně by ale potřebovalo více dětí. V Motole jich mají 15 s různými hematoonkologickými onemocněními.
Nemocní potřebují dárce s co největší shodou. Porovnává se přes deset parametrů. Vhodnějšími dárci jsou mladí lidé, jeden z registrů eviduje zájemce o dárcovství do 35 let, druhý do 41. narozenin.
Lidé, kteří už kvůli věku nemohou darovat buňky, mohou přispět do sbírky na úhradu odběrů. Na kontě bylo v pátek večer přes 850 tisíc korun. Peníze budou v registrech potřeba, aby mohly zaplatit rozbory u tak enormního objemu vzorků. Takzvanou HLA typizaci (zjištění shody u genetických znaků imunity) nehradí zdravotní pojišťovny.
„Jeden test včetně odběrového materiálu stojí 1000 Kč, tudíž už dnes víme, že potřebujeme 5 milionů korun. A další nábory se chystají. Odhadem tedy na letošní testování budeme potřebovat 7 až 10 milionů korun,“ doplnila Marie Kuříková.
Další náborové akce
Navzdory přetíženým registrům náborové akce do registrů nekončí.
V IKEM bude nábor pokračovat pro velký zájem od pondělí do pátku vždy do 12 hodin. V příštím týdnu jsou plánované nábory v Ostravě, Olomouci, Kadani či Žatci. Do konce dubna pak pod záštitou Matematicko-fyzikální fakulty UK ještě třikrát v Praze.
Dnes před Právnická fakulta UP pořádá Dobrovolnické centrum UP nábor do registru dárců kostní dřeně. Dát naději na život...
Posted by Univerzita Palackého on Thursday, March 27, 2025
„Chtěla bych zdůraznit, že opravdu nenabíráme jen teď, ale jsme otevření celý rok a dlouhá léta. Kdo se tedy nedostane teď, může přijít v dalších dnech, týdnech, měsících,“ dodala Kuříková.