Článek
„Rok, který máme za sebou, byl mimořádně náročný. Česko stálo v čele Rady EU v situaci, kdy Ukrajina, ale i celé západní společenství, čelí ruské agresi. Šance na rychlé vyřešení konfliktu se ukázaly jako malé a stále se ztenčující. Důsledky ruské agrese jsou mnohonásobné a do jisté míry se podepisují i na určité nervozitě, kterou pociťujeme v naší zemi,“ prohlásil Fiala v pondělí ve svém projevu na úvod třídenního setkání českých diplomatů v Černínském paláci, sídle ministerstva zahraničí.
„Nová bezpečnostní strategie nám celkem nepřekvapivě říká, že konkrétní bezpečnostní hrozbou číslo jedna nám zůstává ruská imperiální politika. Je mimo jakoukoliv diskusi, že ruské pokusy o opětovné vytvoření sfér vlivu je potřeba zastavit, jinak to povzbudí nejen Putinův režim, ale budou povzbuzeni i další agresoři. I nadále platí, že odstrašování a izolování Ruska můžeme provádět pouze společně s našimi spojenci,“ řekl premiér.
Fiala v proslovu mimo jiné poděkoval zástupcům české diplomacie za jejich práci.
Lipavský: Ukrajina patří do NATO i EU, ale ne hned
Podle Fialy je nejsilnějším vzkazem pro Rusko „naše jednota“, byť je potřeba mít na mysli to, že s přibývajícím časem může být stále nákladnější. „Přesto ji musíme udržovat a posilovat. Musíme neustále a na všech úrovních vysvětlovat, že naše solidarita zachraňuje konkrétní lidské životy. Že naše solidarita je nejen správná, ale i nezbytná,“ dodal.
Česko se proto musí nejvíce zaměřit na bezpečnost a utužování zahraniční a ekonomické spolupráce. Fiala připomněl i nutnost pokračování civilní i vojenské pomoci napadené Ukrajině, a to v souvislosti s urychlením jejího přijetí do EU a NATO.
Lipavský: Nemůžeme před zlem zavírat oči
Cíl pokračovat v pomoci Ukrajině potvrdil na setkání i šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti). „Brutální útok proti Ukrajině je součástí mnohem většího boje Ruska proti liberální demokracii, svobodě a lidským právům. Je naším společným úkolem Rusku zabránit v tom, aby uspělo. Naše politika je založená na historické zkušenosti a opírá se o hodnotové principy. Jedním z těchto principů je neústupnost vůči zlu,“ míní Lipavský.
Rusko podle něj zvyšuje počet hybridních útoků s cílem narušit jednotu západních zemí a oslabit podporu Ukrajině. „Je zřejmé, že v tomto Moskva cítí svou šanci. Upevňování této jednoty proto musí být naším základním úkolem v následujících měsících a letech tak dlouho, dokud Rusko nezmění své agresivní chování. Před páchaným zlem nemůžeme zavírat oči, a to jak kvůli jeho obětem, tak i kvůli nám samým,“ prohlásil ministr.
Nezávislost na ruském plynu, brzy i ropě
Fiala se v projevu dotkl také energetické nezávislosti na Rusku. „Museli jsme celou energetickou bezpečnost od základu změnit. Nejdůležitější bylo skoncovat s naší závislostí na Rusku. Dnes jsme v situaci, kdy jsme téměř stoprocentně nezávislí na ruském plynu, což je zásluhou správného a včasného jednání naší vlády, ale také expertů napříč veřejnou správou,“ řekl premiér s tím, že v dohledné době, po dokončení rozšíření ropovodu TAL, se Česko obejde i bez ruské ropy.
Vláda usiluje také o úplný přechod na americké a francouzské palivo do jaderných elektráren.
Pozor na Čínu
Česká republika by měla být podle premiéra Fialy ostražitá také před kroky Číny, která válku na Ukrajině „sleduje s ohledem na své vlastní mocenské ambice“.
Podle ministra Lipavského nyní Česko pracuje na revizi vztahů s Čínou.
„Čína se stále více stává nejen konkurentem, ale především systémovým rivalem, který se snaží změnit světový řád podle svých představ. A ty jsou často neslučitelné s těmi našimi. Rostoucí asertivita až agresivita Pekingu pro nás představují ohrožení a přinášejí rizika. Bezprostředně jde o spojenectví s Ruskem, výhledově to může být snaha o silové sjednocení s Tchaj-wanem, které by na Evropu mělo devastující ekonomické dopady,“ vysvětlil Lipavský.