Článek
Bartoš na tiskové konferenci řekl, že rodná čísla k roku 2025 nezruší, pouze dojde k jejich útlumu. Na nových občanských průkazech budou místo nich takzvané bezvýznamové identifikátory. Také popřel, že by to mělo přijít státní kasu i soukromý sektor dohromady na 56 miliard, což vyplývalo z analýzy společnosti Grant Thornton a advokátní kanceláře Rowan Legal. Ministr ji označil za „zkreslenou“.
Z této studie podle něj možná vycházela i NERV. Ta vládě doporučila, ať v útlumu nepokračuje, protože projekt bude nákladný, a ať radši peníze na digitalizaci vynaloží účelněji.
„Existují závažné pochybnosti, zda takový systém vůbec bude fungovat pro jednoznačnou identifikaci občanů ve všech myslitelných životních situacích,“ stálo ve stanovisku NERV na vládním webu. Zároveň vládě vzkázala, ať zadá studii přínosů a rizik se zhodnocením jejich sociálních a ekonomických dopadů.
Doporučení NERV ale po dopolední tiskové konferenci Bartoše z webu zmizelo. Na dotaz Novinek, proč se tak stalo, ministr zatím nereagoval. „O tom nemám žádné informace,“ napsala redakci mluvčí digitalizace Anna Urbanová.
Dobry den, pane ministře, proč už není vyjádření NERV k rodným číslům veřejně dostupné? Stránka přestala fungovat hned po tiskové konferenci. pic.twitter.com/bHB2EoCH05
— Matěj Nejedlý (@NonedibleMatej) May 26, 2023
„Tématem se budeme ještě více zabývat“
Podle koordinátora NERV Davida Havlíčka se tak stalo proto, že skupina odborníků bude téma ještě řešit. „Na základě informací od pana vicepremiéra Bartoše jsme se rozhodli tématem ještě více zabývat, ideálně udělat společně jednání všech zúčastněných, abychom probrali všechny body, kde může být nějaká rozdílná interpretace či nejasnost. Následně bychom chtěli dojít ke společnému závěru, jak v oblasti rodných čísel postupovat,“ řekl Havlíček serveru iDNES.cz.
Zároveň zdůraznil, že stále platí, že se jim nelíbí, že k projektu není vypracovaná žádná dopadová analýza. „Zatím jsme ho stáhli a uvidíme, jaké nové informace se dovíme,“ podotkl k původnímu stanovisku na vládním webu.
Na dotaz Novinek, zda odborníci opravdu vycházeli z analýzy, kterou Bartoš označil za zkreslenou, Havlíček zatím nereagoval.
Bez čísla obsahujícího datum narození a informaci o pohlaví držitele mají být doklady totožnosti vydávány od začátku roku 2025. Hlavním cílem má být posílení ochrany soukromí a zabránění zneužití osobních údajů. Na starosti to má Digitální a informační agentura (DIA).