Článek
„Každé ráno v sedm přijíždí řidiči, kteří odjíždějí do obchodních řetězců, odkud přiváží čerstvé potraviny. Výrobci nám také často telefonují a sdělují, pro co bychom si mohli přijet, “ řekla Novinkám Věra Doušová, která je předsedkyní České Federace potravinových bank.
Potraviny, které banky získávají, nesmějí přesáhnout datum spotřeby. Výjimkou nejsou ale ani potraviny, které mají pomačkaný či potrhaný obal nebo je distributoři večer nestihli prodat. „U zeleniny a ovoce máme určené datum, do kdy mohou být tyto potraviny vystaveny. Především je zboží z obchodu odebíráno v rámci kvality, protože nechceme riskovat. Samozřejmě zboží vadné není, dále ho potom třídíme a kontrolujeme, zdali například nedošlo k hnilobným procesům, “ sdělil Pavel Hermann, pracovník obchodního řetězce.
„Ovocem, zeleninou a pečivem dokážeme uspokojit všechny zájemce, ostatních potravin je ale nedostatek. Lidé poptávají neustále máslo, a to jsme zatím nedostali ani jednou. Velký zájem je také o olej a uzeniny. Spolupracujeme s velkými organizacemi jako například s Armádou spásy nebo s Červeným křížem, ale také s menšími jako třeba s azylovými domy, Klokánky nebo s Domovy na půl cesty,“ pokračovala Doušová.
Od letošního roku podle platné novely zákona o potravinách a tabákových výrobcích budou muset všechny obchody s potravinami, které mají prodejní plochu nad 400 m2, darovat a nabízet neprodejné potraviny charitám a potravinovým bankám. První potravinová banka v ČR byla založena v Praze, a to v roce 2009.