Článek
Seznamy s osobními údaji majitelů schránek byly dosud zveřejněny nejen na webu Datových schránek, ale i v Národním katalogu otevřených dat.
„Seznam držitelů datových schránek byl zveřejněn způsobem umožňujícím dálkový přístup v otevřeném a strojově čitelném formátu,“ podotkl mluvčí ÚOOÚ Milan Řepka.
„Otevřené datové sady byly přizpůsobeny pro neomezené stahování a kopírování stejně jako pro další využití. Tato funkcionalita byla přitom dostupná komukoli, a to bez jakékoli kontroly nebo regulace takového užití,“ dodal.
Ze seznamu datovek se odhlásilo 50 tisíc lidí
ÚOOÚ se nyní dohodl s Digitální informační agenturou (DIA), která přebrala datové schránky od ministerstva vnitra, že rejstřík s údaji nepodnikajících soukromých osob bude smazán.
Podle úřadu je totiž jeho uveřejnění kvůli zásadám zpracovávání osobních údajů (GDPR) nepřijatelné.
„Vymazání seznamu nepodnikajících fyzických osob není možné ze dne na den, ale vážíme si ochoty DIA, že se do toho co nejdříve pustí,“ řekl Právu Řepka.
Podle úřadu není špatné samotné zveřejnění údajů, ale následné užití stažených seznamů.
Ty totiž mohou například využít firmy k rozesílání letákových kampaní či stalkeři, kteří by chtěli sledovat své oběti v okolí bydliště. V seznamu dále budou figurovat údaje firem a podnikatelů.
Seznam držitelů datových schránek je k dispozici od jejich zavedení, tedy od roku 2009. Povinnost ho zveřejnit ministerstvu vnitra ukládá zákon o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů.
Ten chce změnit ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).
Podle připravované novely by mohly být seznamy zveřejňované na bázi takzvaného opt-in mechanismu. Do rejstříků by pak osoby byly vkládány na vlastní žádost, nikoli automaticky.
Bartoš chce také přehodnotit, jaké konkrétní údaje budou zveřejňovány. Dosud si datovou schránku zřídilo 2,2 milionu podnikajících fyzických osob a téměř 700 tisíc soukromých osob.