Článek
Žalobci podle Ištvana na případu stále pracují, nebudou ale médiím sdělovat podrobnosti. "Státní zastupitelství nepochybně vyslechne všechny osoby, jejichž výpověď může přispět k objasnění stíhaných skutků," řekl Ištvan.
Úřad vlády v úterý zveřejnil Nečasův dopis adresovaný žalobcům, ve kterém sděluje, že je kdykoliv plně k dispozici a může poskytnout relevantní informace. Nečas nechce, aby se to, že nebude vyslechnut, stalo záminkou pro prodlužování vazby obviněných. [celá zpráva]
"Z doslechu jsem nabyl vědomost, že soudce odůvodňoval omezení osobní svobody stíhaných potřebou vyslechnout předsedu vlády. Dovoluji si oznámit vyšetřujícím orgánům, že jsem kdykoliv plně k dispozici pro případné svědectví," uvedl Nečas.
Chtějí je ve vazbě zlomit? ptá se Nečas
Nečas ve středu po jednání vlády zopakoval, že by byl velmi nerad, kdyby musel dospět k závěru, že natahování výslechů a rozšiřování seznamů svědků působí dojmem, že „skutečným cílem je držet ty lidi co nejdéle ve vazbě a takzvaně je zlomit”.
„Byl bych velmi nerad, kdyby tento dojem vznikl,” dodal.
Podle Kalouska šlo o politický obchod
Kvůli kauzám kolem Nagyové Nečas odstoupil z funkce předsedy vlády i z čela ODS. Podle policie sám figuruje v kauze údajné politické korupce. Do druhého případu - nelegálního sledování - podle dostupných informací zapojen není.
Ve vazbě je nyní sedm z osmi obviněných ve dvojici případů. V prvním z nich slíbil podle policie Nečas trojici tehdejších poslanců ODS úplatek a údajně také zajistil jeho poskytnutí. Spekulovalo se proto, že by se i on mohl dostat do hledáčku policie. Podle kanceláře předsedkyně Poslanecké sněmovny však zatím žádná žádost o vydání některého z poslanců v souvislosti s touto kauzou nepřišla.
Ve čtvrtek bude o případu na policii vypovídat šéfka Sněmovny Miroslava Němcová (ODS), již dříve tak učinil ministr financí v demisi Miroslav Kalousek (TOP 09), podle něhož šlo stejně jako podle Nečase jen o politický obchod. [celá zpráva]
Nagyová je pojítkem kauz
Trojice bývalých poslanců ODS - Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa - čelí obvinění, že během sporů o vládní daňový balíček složila mandáty za slib dalších výhod (členství v orgánech státních firem), čímž údajně porušila zákon. Do případu jsou zapleteni také někdejší náměstek na ministerstvu zemědělství Roman Boček a Nagyová.
Ta figuruje i ve druhé kauze, kde čelí obvinění spolu se třemi vojenskými zpravodajci kvůli tomu, že se podílela na nelegálním sledování Nečasovy manželky Radky a dvou dalších lidí. Obviněni jsou vedle Nagyové také zpravodajec Jan Pohůnek, bývalý šéf Vojenské rozvědky Ondrej Páleník a jeho nástupce Milan Kovanda, který je jako jediný stíhán na svobodě.