Článek
Názor prezidenta, který je na návštěvě v Ústeckém kraji, kde navštěvuje obce, v nichž v prezidentských volbách získal nejvyšší podporu, prezentoval na Twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. „Reakce pana prezidenta na prohlášení spolkové kancléřky Angely Merkelové k odsunu Němců: Hluboký nesouhlas,“ uvedl.
Reakce pana prezidenta na prohlášení spolkové kancléřky Angely Merkelové k odsunu Němců: Hluboký nesouhlas!
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 20. června 2018
Výrok Merkelové označil za absolutně nepřijatelný také Babiš. Novinářům v Olomouci řekl, že taková slova „jitří staré rány”. „Já myslím, že takový výrok je absolutně nepřijatelný a odmítám ho hlavně v období, kdy si připomínáme hrůzy heydrichiády, Lidice, Ležáky a zabití našich parašutistů,” uvedl Babiš.
Mírnější postoj zaujala k výroku česká diplomacie. „(Výrok) pochází z projevu na Dni připomínky útěku a vyhnání. V tomto kontextu je také třeba výrok vnímat. Nejde o polemiku s německými sousedy a nikterak ani nezpochybňuje podstatu Česko-německé deklarace. Podstata deklarace spočívá ve stanovení historické kauzality a v oboustranném odmítnutí vznášet právní nároky, které by vyplývaly z komplikované minulosti,” uvedlo v reakci ministerstvo zahraničí.
Merkelová v Berlíně při vzpomínkové akci uvedla, že jakkoliv byly vyhnání a útěk Němců následkem nacistických zločinů, „pro vyhnání neexistovalo ani morální, ani politické ospravedlnění“. [celá zpráva]
Z poválečného Československa byli vedle Němců odsunuti rovněž Maďaři. V rámci Evropy došlo k vysídlení zhruba 12 miliónů Němců.