Hlavní obsah

Není to tak vyostřené jako na Slovensku. Vzdor antikampaním i hádkám, shodli se politici

Politická nálada není v Česku tak špatná jako na Slovensku. A to i přes osočování, ostrou kritiku kampaní nebo hádky ve Sněmovně. Shodli se na tom ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) a jeho stínový protějšek, poslanec Jaroslav Bžoch za ANO v debatě na CNN Prima News. Do změny komunikace nebo strategie kampaně se ale vládní ani opoziční strany nehrnou.

Foto: Petr Hloušek, Novinky

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti)

Článek

„Vůbec bych to neporovnával,“ řekl Lipavský na dotaz moderátorky, zda se česká politická scéna nezačíná slovenským poměrům podobat.

„Nejsme tomu vůbec přiblíženi. Naše politická kultura prožívá krizi v tom, jak funguje PS,“ řekl. Ačkoliv je opozice nekompromisní v tom, jak dokáže zablokovat jednání nebo jen schvalování programu schůze, je to podle něj úplně jinde než jakýkoliv akt násilí.

„Také si myslím, že jsme od toho dál. Situace u nás není tak vyostřená jako na Slovensku,“ přitakal stínový ministr zahraničí za ANO Jaroslav Bžoch v diskusi.

Navzdory tomu si vláda i opozice neodpouštějí ostré výpady vůči oponentům.

„Vždycky bude nějaká diskuse, bude trochu vyhrocená a měli bychom se zamýšlet nad tím, jak obrušovat hroty,“ dodal Lipavský.

V posledních týdnech rezonovala antikampaň koalice Spolu proti hnutí ANO. Vizuál opozičního hnutí s heslem „Česko pro tebe všecko“, upravili na „Rusko pro tebe všecko“, čímž vykreslovala expremiéra jako příznivce a podporovatele Ruska.

Rakušan: Přijali jsme bezpečnostní opatření vůči chráněným osobám

Domácí

Lipavský odmítl, že by tato kampaň přispívala k radikalizaci společnosti. „Nevím, jestli bych s takovou kampaní za naši stranu přisel, ale bylo to v tu dobu trefné,“ řekl v diskusi, což mu Bžoch vyčetl.

„Antikampaně a nálepkování ničemu nesvědčí,“ shodli se. V minulosti zase hnutí ANO v kampani tvrdilo, že chtějí Piráti lidem nastěhovat do chat migranty. Předseda ANO Babiš ve vazbě na pomoc Česka Ukrajině, a jak on tvrdí, přehlížení problémů lidí v Česku označuje premiéra Fialu za „ukrajinského premiéra“.

Změna kampaně?

Všichni politici volají po zklidnění emocí. Se změnami u sebe ale nikdo otevřeně začít nechce. Vládní strany jsou k dotazům na změnu kampaně vyhýbavé, stejně tak SPD. Změny nechystá ani hnutí ANO.

„Nepřijde mi, že by naše kampaň směřovala vyostřeným směrem. Nasadili jsme si velmi pozitivní kampaň, jezdíme za lidmi a nesnažíme se kampaň vyostřovat. To, že jsme k vládě jako opozice kritičtí, to jsme, můžeme si říct, jestli jsou některé výroky za hranou. Že jsme kritičtí, znamená, že se nám nelíbí, jak vláda některé věci dělá,“ řekl Bžoch.

„To asi nepřestane. Kdyby vláda dělala kroky jinak, tak bychom ji pochválili,“ dodal.

Předseda SPD Tomio Okamura na dotaz, zda změní svou rétoriku, aby společnost nerozděloval, neodpověděl. Jen v debatě uvedl: „Ten, kdo rozděluje společnost a je na štíru s důvěrou, jsou vládní politici. Tvrdá opozice je přece v pořádku. To vaše nálepkování, že je každý s jiným názorem proruský, už toho nechte. Každý, kdo je ve Sněmovně, je demokratickou stranou.“

Bžoch a Lipavský se zároveň shodli, že ochrana ústavních činitelů a předních politiků je v Česku kvalitní a dostatečně spolehlivá. To, že někteří politici nevyužívají k bydlení státem vlastněné budovy, na to podle nich nemá vliv.

Největšími terči nenávisti v Česku jsou Fiala, Babiš i Pekarová

Domácí
Související témata:

Výběr článků

Načítám