Článek
Zdálky se mohlo zdát, že na plácku na okraji Děčína zaparkoval tank. Jde však jen o nafukovací kopii vyrobenou z textilu a potištěnou tak, aby připomínala skutečný stroj. Dva proškolení lidé ji zvládli rozložit a nafouknout ani ne za deset minut.
Atrapy tanků a další armádní techniky šije zdejší rodinná firma Inflatech. Z dálky a výšky působí její výrobky tak věrohodně, že dokážou zmást nepřítele. Díky speciální technologii, kterou si firma střeží jako své know-how, působí realisticky i na radarech a infračervených kamerách.
„Slouží především k oklamání nepřítele na bojišti anebo k efektivnímu vojenskému výcviku,“ popisuje jejich využití ředitel společnosti Vojtěch Fresser.
Nafouknutá armáda. Přestože je vyrobena z látky, dokáže zmást radary nepřítele
Zničení hraček
Drtivou většinu jejich zákazníků tvoří vlády jednotlivých států. „Z největší části jsou to členské státy NATO,“ poodhaluje. Další podrobnosti už však podle něj podléhají utajení.
„Armáda České republiky disponuje hned několika typy klamných cílů, ať už pro vizuální detekci nebo prostředky technického průzkumu,“ sdělil Novinkám mluvčí armády Ivo Zelinka s tím, že vojáci chtějí, aby jejich „technické prostředky odpovídaly soudobému bojišti.“ Informace o původu ale nezveřejňují.
Blíže nechtěl Fresser komentovat ani možné zapojení klamných cílů z dílny Inflatechu v aktuálním konfliktu na Ukrajině. „Nemůžeme to potvrdit, ani vyvrátit,“ mlžil, zda pomáhají mást ruskou stranu.
„Ale z logiky věci – pokud chcete, aby se v bojové zóně používala moderní a efektivní technologie, tak samozřejmě je tam prostor i pro naše produkty,“ dodává k tomu.
Na začátku roku Moskva mimo jiné informovala, že ruská armáda měla zasáhnout tolik raketometů HIMARS, že to odpovídalo 140 procentům celkových dodávek od západních spojenců. Mluvčí ruské armády Igor Konašenko se kvůli této statistice dočkal posměchu.
Moskva tvrdí, že zasáhla 35 systémů HIMARS. Ukrajina jich přitom má jen 20
„A možná nelhali, počet zásahů měli správný, jen neměli správné informace. Možná si skutečně mysleli, že jich bylo dodáno víc, ale druhá strana na to šla chytře a podstrčila jim návnady. Donutila je tak zničit drahé naváděné střely na podobné ‚hračky‘, které vyrábíme my,“ odvozuje Fresser, co mohlo stát za počty sdělenými ruskou stanou.
Do Ruska se však jejich modely nedostanou, protože i když se jedná o makety, jsou zařazené mezi vojenskou techniku. Ta se do Ruska nedodává, uvedl Fresser pro ČTK.
Napodobí cokoli
Inflatech nemá podle Fressera ve svém oboru v tuzemsku a pravděpodobně ani ve světě konkurenci. Češi jsou oproti ostatním s vývojem a inovacemi o několik let dopředu, a to i díky dotacím z Česka a Evropské unie. „A troufám si tvrdit, že jsme jediní, kteří vyrábějí na území NATO, potažmo v EU a nikoli v Číně,“ sdělil nám.
„Jsme schopní napodobit téměř cokoliv, můžou to být třeba i civilní prostředky veřejné dopravy,“ říká ředitel, jenž podnik vede spolu s otcem a minoritně i dvěma společníky z Ruska, kteří v České republice žijí dlouhodobě a čekají na občanství.
Jsme neutrální. Švýcarsko zamítlo reexport svých zbraní a munice Ukrajině
V současnosti se společnost zaměřuje ze sta procent na pokrytí armádních potřeb. Vyrobit dokáže víc než třicet modelů vojenské techniky. Ta pak může působit psychologicky - naoko násobit množství materiálu na bojišti, či donutit nepřítele vyplýtvat drahé střely na atrapy.
Pokud se pod ně uloží výbušniny či nádoby s benzínem, při zásahu může i výbuch textilních kopií působit realisticky, popisuje Fresser. Protistrana tak ani nepojme podezření, že byla oklamána.
„Vyrábíme nejčastěji pásová vozidla, hlavně bojové tanky, bojová vozidla pěchoty, houfnice, samohybné protiletadlové komplexy nebo velká bojová letadla,“ vyjmenovává, po čem je poptávka.
Jejich cenové rozpětí se pohybuje od deseti do sta tisíc amerických dolarů, v přepočtu tedy zhruba mezi 200 tisíci až více než dvěma miliony korun. Z Děčína už firma stihla poslat do světa kolem tisícovky nafukovacích návnad.
Jedna maketa zabere nejméně dva týdny práce. „Jsou vyráběny ze syntetického hedvábí, jedná se o velice lehký, ale přitom odolný materiál,“ vysvětluje ředitel. „Nafukovací armáda“ z textilu musí ustát silný vítr, vrstvu sněhu i teploty od -35°C do 80°C.
„A přitom aby byla lehká a jednoduše přemístitelná,“ dodává Fresser. Například tank Abrams M1, který pro nás před budovou nafukovali, váží pouze 30 kilogramů a dá se složit do jednoho balíku připomínajícího sbalený větší stan.