Článek
„Jsem přesvědčen, že v této tíživé době není možné na jednu stranu snížit růst důchodů a na druhé straně ponechat růst platů ústavních činitelů. Proto vyzývám vládu, aby s opozicí projednala úpravu, která zajistí, že se na úsporách budeme bez rozdílu podílet všichni,“ prohlásil Pavel ve středu odpoledne.
Zpráva o tom, že pětikoalice se o zmrazení platů na pět let, jak navrhlo hnutí ANO, ve Sněmovně minulý pátek odmítla bavit, ho prý „znepokojila“. Koalice prý hodlá přijít s vlastním řešením.
Prezident tato slova pronesl na mimořádné tiskové konferenci, na níž oznámil, že se i přes pochybnosti o ústavnosti rozhodl podepsat novelu snižující červnovou valorizaci penzí, proti které několik dní v Poslanecké sněmovně opozice bojovala obstrukcemi.
Pavel podepíše nižší valorizaci důchodů, ale je odhodlán podat ústavní stížnost
Bod týkající se zmrazení platů ústavních činitelů se pokoušelo hnutí ANO neúspěšně prosadit na program páteční mimořádné schůze. Pětikoalice (ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Piráti a STAN) však program neschválila a tím diskusi odmítla.
„Platy ústavních činitelů se utrhly ze řetězu. Takové platy neberou ani manažeři. V dnešní době jsou takto valorizované platy prostě neobhajitelné. Vláda nechce dát důchodcům sedm tisíc korun a já za sedm měsíců budu mít navýšení 96 tisíc, které posílám samoživitelkám. Považuji to za skandální,“ prohlásil například na plénu předseda ANO a předkladatel návrhu Andrej Babiš.
Ústavní činitelé, tedy poslanci, senátoři, ministři nebo třeba soudci a žalobci, měli zmrazené platy tři roky, opatření skončilo k začátku letošního roku. Letos se jim tedy platy díky vysoké inflaci zvedly skokově o více než deset procent.
„Od ledna 2023 ústavním činitelům vzrostly platy o 12,7 procenta, tedy řadoví poslanci a senátoři dostávají o 11 600 korun více než doposud, já jsem si to spočítal na 13 684. Takže ten základ bude 102 400 hrubého. Základní plat pobírá jen menšina a většina má nějakou funkci, což znamená příplatky. K platu je potřeba přičíst také víceúčelové náhrady,“ dodal tehdy Babiš.
Odměna soudců se nyní pohybuje mezi 100 100 až 209 300 korun hrubého. Platy žalobců jsou odvozeny od platů soudců a jsou proti nim o deset procent nižší.