Článek
„Kyselina trifluoroctová se velice snadno šíří. Přesto je její přítomnost hluboko v podzemních vodách překvapivá. Když se věčné chemikálie objevují i v hloubce, znamená to výrazný posun v kontaminaci prostředí,“ řekl Novinkám Tomáš Cajthaml, vědec z Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Věčné chemikálie jsou podle něj látky, které jsou kvůli silným chemickým vazbám v zásadě nezničitelné, neboť nemají přirozené mechanismy rozkladu. „Lidé je vyrábějí od padesátých let, ale až po roce 2000 byla veřejnosti odhalena jejich škodlivost,“ dodal Cajthaml.
Za kontaminací dosahující až do chráněných zdrojů vod je podle autorů výzkumu z Pesticide Action Network Europe odpovědné nadměrné užívání pesticidů na bázi věčných chemikálií a fluorovaných plynů v chladicích zařízeních.
Organizace upozornila, že kvůli povaze znečištění mají výrobci minerálních vod jen velmi omezené možnosti, jak své zdroje ochránit.
Dále výzkumníci uvedli, že se zmíněná látka v současnosti nachází prakticky všude, zejména v povrchových vodách a v půdě, a to ve výrazně vyšších koncentracích než ostatní věčné chemikálie.
Za nevysvětlitelnou neplodností žen mohou stát tzv. věčné chemikálie
„Dnes už věčné chemikálie můžeme najít i v krvi prakticky všech lidí. Všechny tyto látky jsou velmi toxické a podílejí se na celé řadě závažných onemocnění. Například narušují funkci štítné žlázy, některé jsou rakovinotvorné, mohou způsobovat zánětlivá onemocnění nebo poškozovat plody těhotných žen,“ varoval Cajthaml.
„Obecně jsme jim vystaveni každý den. Nacházejí se zejména v impregnacích, jsou v potravinových obalech, kelímku od kávy nebo na nepromokavém oblečení, v pitné vodě i v potocích a řekách,“ popsal rozsah problému. Zároveň možnosti na vyčistění prostředí od těchto látek jsou podle něj velmi omezené, a jsou tedy na Zemi opravdu navždy.
Pomohl by zákaz
Cajthaml je přesvědčen, že kvůli jejich nebezpečnosti by měly být věčné chemikálie zcela zakázány. „Celosvětový zákaz se v současnosti týká tří látek. Evropská unie seznam o několik položek rozšířila, ale to nic neřeší,“ sdělil vědec. Naráží na fakt, že Americká agentura na ochranu životního prostředí registruje okolo patnácti tisíc věčných chemikálií.
Evropská agentura pro chemické látky se zabývá návrhem pěti členských států Unie na širší omezení věčných chemikálií, které by se dotklo více než deseti tisíc látek. „Zatím je to jen návrh, kterých už tu bylo více,“ komentoval to Cajthaml.
Věčné chemikálie by se podle měl měly více sledovat, a především by měly být výrobky, které je obsahují, řádně označeny. „Třeba když jíte pizzu, netušíte, jestli je krabice od ní naimpregnovaná, stejně tak když kupujete dítěti bundu,“ dodal. Za příklad dává Dánsko, které již věčné chemikálie v potravinových obalech zakázalo a chystá se i na další odvětví.