Článek
Dodal, že podle předpovědi Světové zdravotnické organizace lze očekávat strmý růst počtu tohoto onemocnění.
„Celosvětově má počet nových onemocnění rakovinou vzrůst do roku 2030 o 45 procent. Nádorová onemocnění se tak stanou nejčastější příčinou úmrtí v populaci namísto současných kardiovaskulárních chorob,“ uvedl.
Zvýšení počtu nemocných lze očekávat i v Česku. Ročně zjistí lékaři téměř 80 tisíc nových případů rakoviny, 27 tisíc pacientů zemře. Celkem žije v České republice 460 tisíc lidí, kteří rakovinu mají nebo měli.
Přestože počet nemocných rakovinou stoupá, počet zemřelých stagnuje nebo mírně klesá. Je to dáno tím, že lékaři umějí rakovinu diagnostikovat v raném stadiu. Protože v tomto stadiu jsou některé druhy rakoviny dobře léčitelné, řada nemocných se vyléčí.
Léčebné úspěchy podle Petruželky vedou k růstu počtu přežívajících a paradoxně budou přinášet mnoho klinických problémů. „Všechny nemocné bude nutné po skončení léčby sledovat pro riziko recidiv, které se neztrácejí v čase,“ sdělil.
Dopis zve na prevenci
Řešení není pouze v navyšování počtu klinických onkologů, ale v úzké spolupráci s praktickými lékaři a jejich aktivním zapojením do sledování nemocných v období bez léčby.
Nyní dostávají lidé domů dopis od své zdravotní pojišťovny, aby se zúčastnili preventivního vyšetření na rakovinu tlustého střeva a konečníku, prsu a děložního čípku.
S pozvánkou by měl dotyčný zajít ke svému praktickému lékaři, a ten už ho nasměruje na odborné vyšetření.
Celonárodní akce chce oslovit zhruba 3,5 miliónu lidí, kteří nechodí na prevenci rakoviny a jsou ve věku, kdy je tato prevence pro ně nesmírně důležitá.