Článek
Ředitel nemocnice Michal Šnorek Novinkám potvrdil, že podobný projekt nemá v republice obdoby.
„Každý může navštívit nějakou fakultní nemocnici třeba v Praze a udělat si obrázek sám. I další nemocnice v republice se rekonstruují. Pro mě není asi úplně nejdůležitější, jestli máme něco úplně nejlepšího. Ale opravdu jsem přesvědčený, že tento pavilon, tím, jak je obrovský, obdoby nemá,“ uvedl Šnorek.
Pavilon je už z roku 1945, ale pamětníci by jej rozhodně nepoznali. Prošel během let celou řadou rekonstrukcí, nejvíce jej však poznamenaly právě poslední dvě etapy. Dohromady vyšly na více než 2,3 miliardy korun a stavělo se za provozu nemocnice. Ve čtvrtek představovalo její vedení výsledek druhé etapy stavby za 1,1 miliardy.
„Druhá etapa rekonstrukce pavilonu CH zahrnovala mimo jiné vybudování šesti nových operačních sálů a jednotky poanestetické péče, nového lůžkového oddělení anesteziologie a resuscitace (ARO), jedné jednotky intenzivní péče, tří standardních lůžkových stanic a rozsáhlého ambulantního traktu,“ popsal ředitel nemocnice.
Celkově je pak přístavba a rekonstrukce pavilonu CH největší investicí v dějinách českobudějovické nemocnice, která byla spolu s první etapou realizována od listopadu 2019. Zahrnuje mimo jiné 18 operačních sálů a dvě jednotky poanestetické péče, centrální sterilizaci, tři jednotky intenzivní péče včetně ARO, sedm standardních lůžkových stanic a 30 ambulancí. Součástí prostor je i nová angiografie, nová magnetická rezonance, dvě CT v přímé návaznosti na dva nové zákrokové sály a tři rentgenová pracoviště.
„Okamžitě po dokončení stavby a vybavení zdravotnických provozů dojde k velkému stěhování. V rámci pavilonu CH změní své místo jednotka intenzivní péče i lůžkové stanice oddělení úrazové chirurgie, stejně tak lůžková část anesteziologicko-resuscitačního oddělení,“ pokračoval Šnorek.
V nemocnici začíná velké stěhování
Následně se z pavilonu C do uvolněných prostor přesune jednotka intenzivní péče neurochirurgického oddělení a také lůžková stanice. „Do cílového umístění v přízemí pavilonu CH se přestěhují rovněž ambulance úrazové chirurgie a neurochirurgie. Zhruba na rok se sem z pavilonu C přestěhují operační sály chirurgie, kardiochirurgie, hrudní chirurgie a cévní chirurgie i jednotka pooperační a resuscitační péče (RES) kardiovaskulárního a thorakálního centra,“ doplnil generální ředitel nemocnice.
Po rekonstrukci těchto pracovišť v pavilonu C se do uvolněných prostor v pavilonu CH přestěhují poslední tři oddělení sídlící v dolním areálu Nemocnice České Budějovice.
MAPA: Dotace jako živá voda zdravotnictví. Do kterých nemocnic jde nejvíc peněz?
Zřizovatelem, majitelem i investorem v českobudějovické nemocnici je Jihočeský kraj. „Je to nemocnice, která plní roli fakultní nemocnice, a to, co jinde platí stát, tak tady v jižních Čechách investujeme sami. Buď na to nemocnice musí vydělat, nebo to investujeme z krajského rozpočtu. Na tom, jak nemocnice roste a modernizujeme, je patrné, jak se vše ve zdravotnictví mění. I tato investice je realizována tak, aby splňovala nároky na dalších třicet nebo čtyřicet let,“ uvedl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS).