Hlavní obsah

Nemocnice ruší akutní lůžka. V kurzu je dlouhodobá péče a psychiatrie

3:56
3:56

Poslechněte si tento článek

Nevytížená nemocniční oddělení se mění. Posilují potřebnější typy péče, zřizují denní stacionáře a jednodenní chirurgie. Za loňský rok zaniklo 1864 lůžek akutní péče. Hlavně na chirurgiích, gynekologických a porodnických odděleních, internách či neurologických odděleních.

Foto: Ondřej Deml, ČTK

Ilustrační foto

Článek

„Podařila se nám asi třetina transformace,“ uvedl po jednání správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) její předseda a poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL).

Zrušit je podle propočtů statistiků potřeba pět tisíc akutních lůžek a přeměnit je na žádanější typy služeb. To budou do několika let postele následné a dlouhodobé péče pro starší pacienty s větším počtem nemocí najednou.

A trend už se prosazuje. Místo lůžek akutní péče vzniklo zhruba 300 lůžek pro následnou nebo dlouhodobou péči. Dalších 800 jich přibude do konce roku. O čtyřicet postelí je letos víc i v psychiatrických nemocnicích.

VZP, pod kterou patří šest milionu pojištěnců, loni obnovovala nemocnicím smlouvy na další roky a využila toho k jednání o přeměně péče. Někde se ale větší transformaci brání.

„Někde se nám dařilo více, někde méně. Svou roli určitě v řadě jednání sehrála i atmosféra krajských voleb,“ doplnil ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Naráželi podle něj na zřizovatele nemocnic, což jsou města, kraje, ale i soukromé společnosti nebo stát.

Místo interny stacionář

Akutní péče ale zanikla třeba v Městské nemocnici Městec Králové ve Středočeském kraji, kde se interna přeměnila na interní stacionář a kde posílili následnou péči.

„Chtěli jsme zajistit maximálně možný a udržitelný rozsah poskytované péče pro naše pacienty. Pojišťovna argumentovala tím, že místní mají akutní lůžkovou péči dostupnou v okolních nemocnicích v dojezdové vzdálenosti a z jejich pohledu nebyla interna dostatečně využitá,“ vysvětlil ředitel nemocnice Jakub Horák.

Interní stacionář má otevřeno denně dvanáct hodin. Pro akutní pacienty funguje také nonstop interní ambulance. „Zároveň byl navýšen počet lůžek následné intenzivní péče a následné péče, kde máme volné kapacity pro umístění pacientů nejen z Nymburska, ale prakticky odkudkoli. Dále plánujeme naši péči rozšířit o rehabilitační následnou péči,“ dodal ředitel.

Podobně to s méně využívanou internou vyřešila Nemocnice Duchcov na Ústecku. Posílili ambulance, zřídili interní stacionář a přidali lůžka následné péče.

„Podařilo se nám rozšířit ambulantní služby o gastroenterologickou ambulanci. Připravujeme otevření ambulance hojení chronických ran při chirurgické ambulanci a ambulanci rehabilitačního lékaře. Také jsme rozšířili počet operujících ortopedů,“ nastínil ředitel Jaroslav Herzinger. Dělají i jednodenní chirurgii.

Tímto směrem jdou i další nemocnice. V méně akutních případech pomalu upouští od několikadenních hospitalizací, důraz se klade na ambulance.

Postele pro akutní případy osekali nejvíce nemocnice v Ústeckém, Jihočeském a Plzeňském kraji.

Společnou řeč ovšem pojišťovny nenašly na dlouhodobém provozu 16 nemocničních oddělení. VZP jim neprodloužila smlouvu na dalších pět až šest let, jak bývá zvykem, ale jen na rok až dva. Pak se uvidí, zda zavřou, nebo přijmou změny.

Výběr článků

Načítám