Článek
„Může se to zpětně stávat, protože se občas zpětně dohlašují testy, tomu se nedá zabránit při komunitním šíření par excellence, které tu je,” řekl Novinkám Dušek s tím, že žádné metodické úpravy systému v nedávné době neproběhly.
Další zpřísnění. Vláda nařídí povinné respirátory nebo dvě roušky
S největší pravděpodobností tyto změny a zpětné úpravy hodnot indexu rizika podle něj způsobuje to, že nemocnice nestíhají vykazovat a hlásit pozitivní pacienty v okamžiku jejich přijetí na lůžko.
„Nemocnice teď nemusí stíhat zadat všechny hospitalizace lidí, kteří předtím neprošli testováním. Když tam takový člověk z ulice přijde, udělají mu testy, a až třeba druhý nebo třetí den, kdy to vyjde pozitivně, ho zavedou jako pozitivního. Mezitím ho už ale léčí. Dohlašuje se to pak k tomu dni, kdy ho přijali, tedy zpětně,” vysvětlil šéf zdravotnických statistiků.
Kromě čtvrtečního skoku o osm bodů docházelo k podobným korekcím i v jiných dnech. Podle Duška je poměrně jednoduché rizikové skóre takto zpětně navýšit o několik bodů. „Pokud je parametr třeba 44,8 procenta, tak pak pár pacientů ho dostane přes 45 procenta a máte rovnou plus sedm bodů za zvýšení trendu a překročení hranice,” vysvětlil.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) taktéž před časem avizoval proměnu tabulek opatření navázaných na jednotlivé stupně protiepidemického systému PES. K tomu ale zatím kvůli šíření nakažlivější britské mutace v Česku nedošlo a není zatím jasné, kdy se tak stane.
Resort zdravotnictví na dotaz zatím neodpověděl.
ON-LINE: Přibylo 11 553 nakažených
Podle návrhu, který měla vláda projednat ještě v době před tím, než se situace v důsledku šíření mutace začala zhoršovat, se měla rozvolňovat opatření například ve sportu.