Článek
"Podpora ministra Gabriela nám pomůže především v jednáních s příslušnými německými orgány o odebrání nelegálně dovezeného odpadu zpět do Německa," reagoval na vyjádření německého ministra Ambrozek.
Nejvíce odpadu do ČR směřovalo ze Saska a Saska-Anhaltska. Ze sousedního Bavorska do ČR odpad zatím až na výjimky nesměřoval. Ministr pro místní rozvoj Radko Martínek (ČSSD) za vstřícnost Bavorska k životnímu prostředí v ČR poděkoval ministrovi hospodářství zemské vlády Erwinu Huberovi.
Bavorsko se ČR omluvilo
Pokud bavorské společnosti nepotřebné zboží do Česka vyvezly, tamní orgány se za takové jednání omluvily. Úřady ve východoněmeckých zemích tak dosud neučinily.
"Ekologické problémy si chceme řešit v Bavorsku sami. Nechceme žádné vývozy našeho odpadu do zahraničí, vše si chceme likvidovat u nás. Naši další spolupráci by to zcela jistě nemělo narušit," sdělil ve čtvrtek Huber Martínkovi. O reakci Bavorska informovala mluvčí českého ministerstva místního rozvoje Radka Burketová.
Huber také upozornil, že Češi by měli vědět, s kým na druhé straně hranice jednat. Čeští hejtmani si podle něj hledají partnery ve vládních okrscích Německa. "To však nejsou ti praví, u nás jsou to přednostové okresů, to jsou nejmocnější politikové," uvedl.
O tom, jak zabrání dalším dovozům německého odpadu do Čech, bude česká vláda jednat ve středu. Uvažuje i o striktním zákazu dovozu veškerého odpadu, opatření by ale mohlo odporovat pravidlům EU.
Pro některé Čechy je ale veteš vítanou příležitostí, jak obohatit šatník. Objevily se i případy, kdy skládky byly rabovány těmi, kteří chtěli získat nekvalitní, ale bezplatné textilní zboží z Německa.