Hlavní obsah

Němci vrátí Čechům desítky zabavených zvonů. První už je ve slezské Píšti

Píšť

Několik desítek zvonů, které byly před osmdesáti lety zrekvírovány pro potřeby německého zbrojního průmyslu, se postupně vrátí do České republiky a do Polska. První zvon v Česku přivítali v sobotu ve slezské obci Píšť na Opavsku, další pak budou následovat během několika dalších let v dalších obcích.

První ze zvonů zabavených nacisty se vrátil domůVideo: Aleš Honus, Právo

Článek

Vrácený zvon je od sobotní slavnostní bohoslužby vystaven v píšťském kostele svatého Vavřince. Kdy a zda vůbec bude zavěšen ve věži, se neví, protože nejprve bude třeba zhodnotit jeho technický stav a zároveň chce církev požádat o prohlášení za kulturní památku. Zvon dosud visel v kostele v německém Grötzingenu.

„Utrpěl určitá poškození. Budeme jej muset nejprve prohlédnout a poškození posoudit. Pak se rozhodne, zda vůbec může být znovu zavěšen do věže kostela,” řekl kampanolog ostravsko-opavské diecéze Tomáš Hejda.

Pro biskupství a pro obec má zvon nevyčíslitelnou hodnotu. V roce 1649 ho ulil v opavské dílně zvonař Hans Knauf. Váží 350 kilogramů a jeho dolní průměr je 82 centimetrů. Za II. světové války byl z Píště odvezen spolu s dalšími dvěma zvony. Jeden z nich je stále nezvěstný, jeden se nyní vrátil na původní místo a třetí bude po dohodě s českou stranou ponechán v Německu.

Během druhé světové války bylo v bývalém Československu a v Polsku zrekvírováno na sto tisíc zvonů, většina z nich byla následně roztavena a využita k výrobě zbraní. Ušetřen byl jen malý zlomek.

Foto: Aleš Honus, Právo

Zvon v roce 1649 ulil v opavské dílně zvonař Hans Knauf.

Foto: Aleš Honus, Právo

Zvon váží 350 kilogramů a jeho dolní průměr činí 82 centimetrů.

První zvon byl přitom už před deseti lety navrácen do polského města Slezský Gorzów. Nalezen byl v katedrále Rottenburgu. Zpráva, že 300 let starý zvon stále existuje, vyvolala v Polsku velikou vlnu radosti a jeho návrat slzy dojetí. Po této zkušenosti nechal biskup diecéze Rottenburg-Stuttgart Gebhard Fürst prověřit zvony ve všech kostelech ve svém církevním obvodu a našly se jich desítky, které původně patřily českým a polským farnostem.

Po 79 letech se do kostela na Opavsku vrací zvon. Měla z něj vzniknout ničivá zbraň

Domácí

Všechny, které je možné vrátit, budou teď z německých kostelů sneseny a na náklady diecéze odvezeny zpět. Do ostravsko-opavské diecéze se v rámci projektu Zvony míru a pokoje pro Evropu vrátí celkem šest zvonů, kromě Píště ještě do kostelů v Třebomi, Oldřišově, Doubravě, Třanovicích a Věřňovicích.

„Projekt chápu jako součást velkého mírového úsilí, na jehož dlouhé cestě učiníme s našimi farnostmi alespoň pár kroků vpřed,“ řekl rottenbursko-stuttgardský biskup Gebhard Fürst, který spolu s ostravsko-opavským biskupem Martinem Davidem celebroval v sobotu mši v píšťském kostele.

Foto: Aleš Honus, Právo

Navrácení zvonů je součástí projektu Zvony míru a pokoje pro Evropu.

Součástí projektu jsou podle něj nejen zvony, jež byly nacistickým Německem v okupovaných východních částech Evropy svěšeny a měly posloužit válečné mašinérii, ale i nové zvony, které je na věžích kostelů nahradí. Každý z nich ponese informaci o zvonu, který bude do Polska a Česka vrácen. Zvony budou mít jednotný reliéf dvou holubic jako symbol míru a latinský text modlitby obklopený dvanácti hvězdami, které jsou symbolem sjednocené Evropy.

Biskup Martin David považuje projekt „Zvony míru a pokoje pro Evropu“ za obdivuhodný. V návratu zvonů pak vidí paralelu s biblickým podobenstvím o návratu marnotratného syna. „Zvony se vrací domů, podobně jako se syn vrátil do domu svého otce. K tomu, aby se mohl vrátit, však bylo potřeba vyznání vin, prosba za odpuštění a velkého milosrdenství. Bez toho by jeho návrat možný nebyl,“ uvedl biskup Martin David.

Související články

Zvony v poledne připomněly oběti covidu

V pondělí v poledne si Česko připomnělo oběti koronavirové pandemie. K akci, ke které dala impulz iniciativa Minuta ticha, se připojují církve, města, vesnice...

Výběr článků

Načítám