Hlavní obsah

Němci umožnili změnu pohlaví bez podmínek. Inspirujme se, žádají čeští trans lidé

Zatímco v Česku je pro zákonodárce problém uzákonit úřední změnu pohlaví bez kastrace, v sousedním Německu přistoupili k dalšímu zmírnění podmínek. Nově stačí jen sebeurčení, tedy osobní prohlášení, že se daný člověk považuje za zástupce jiného pohlaví, než jak se narodil. Potřeba už nejsou ani dvě psychiatrická vyšetření nebo slyšení před soudem. Podle českých zástupců trans osob by se Česko mohlo inspirovat.

Foto: Envato

Muž s vlajkou transgender osob, ilustrační snímek

Článek

Ústavní soud část zákona, která kastrace řeší, počínaje červencem příštího roku zrušil. Vláda se ale do novelizace zákona nehrne.

„Stále probíhají diskuze na politické úrovni ohledně parametrů návrhu zákona. Zatím tedy návrh zákona nemůžeme poskytnout a nelze odhadnout, kdy by mohl být projednán,“ řekl Novinkám mluvčí rezortu spravedlnosti Vladimír Řepka.

Šance, že by novela začala platit ještě před 1. červencem, se tak blíží nule. Soudci Ústavního soudu při vynesení dubnového verdiktu předpokládali, že Fialova vláda během roku přijme novou zákonnou úpravu. Resort spravedlnosti ji ale zatím ani neposlalo k připomínkovému řízení, aby se k ní vyjádřila ostatní ministerstva a instituce.

V Česku se minulý rok s obtěžováním setkalo 63 procent osob z LGBT+, nejvíc v EU

Evropa

„Vypadá to, že ani rozsudek Ústavního soudu nepopohnal naši politickou reprezentaci k jakémukoliv výsledku,“ uvedl Viktor Heumann, předseda Trans*parent, organizace, která se snaží zlepšovat společenskou situaci trans lidí.

„Kastrace už platit nebudou, ale pokud vláda nepředstaví žádný zákon, nastane právní zmatek a trans lidé budou žít v obrovské nejistotě,“ dodal Heumann.

Po vyškrtnutí části věty z občanského zákoníku totiž není jasné, za jakých podmínek má potvrzení o změně pohlaví lékař vydat. Operace už podmínkou nebude.

Spolek prosazuje cestu sebeurčení, tedy aby k úřední změně pohlaví stačilo prohlášení dané osoby bez jakýchkoliv vyšetření a posudků. Z předchozích vyjádření ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) je však zřejmé, že takovou cestou by ve svém návrhu nešel. „Za sebe dodávám, že jedním z cílů je vyloučit možnost, aby muži mohli rodit děti,“ řekl například.

„Kloním se k plnému sebeurčení, zákonnou úpravu je nutné přijmout co nejdříve,“ uvedla nyní pro Novinky vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.

Němci umožnili sebeurčení

Heumann je přesvědčen, že pokud dokázali normu přijmout Němci, měli by toho být schopni i čeští zákonodárci.

V Německu stačí nejdříve vyjádřit registrací zájem o změnu pohlaví a po třech měsících ji potvrdit vyplněním a odesláním formuláře. Osoby, které dovršily 14 let, doplňují žádost o souhlas rodičů.

Pokud s tím rodiče nesouhlasí, může nad jejich míněním převážit rozhodnutí soudu, pokud sezná, že je změna pohlaví v nejlepším zájmu dítěte. U mladších dětí pak musejí deklaraci o změně pohlaví vyplňovat rodiče.

Zákon kritizovala například zvláštní zpravodajka věnující se násilí na ženách při OSN Reem Alsalemová. Vadilo jí, že dítě od 14 let může změnit pohlaví i proti souhlasu rodičů.

„V zákoně také chybí pojistky proti zneužití sexuálními predátory a násilníky,“ uvedla Alsalemová, podle níž by se díky úřední změně pohlaví mohli dostat násilníci i do ženských azylových domovů.

Podle německé Asociace ženských azylových domovů se však nikdy nestal případ, kdy by trans osoba zneužila změny pohlaví a v domově se poté dopustila násilí. Německo se stalo 12. evropskou zemí, kde změna pohlaví sebeurčením platí.

Dítě nelze vyjmout z výuky o LGBT jen kvůli nesouhlasu rodičů

Domácí

Výběr článků

Načítám